Možná pro jednou bude Evropský parlament využit k něčemu pozitivnímu, protože jím čerstvě prošla rezoluce o unifikaci telefonních nabíječek. Poslanci hlasovali velmi přesvědčivě jednotně (582 hlasů proti 40) a rezoluce tak hladce prošla. V ní se žádá Evropská komise k uplatnění nových pravidel nejpozději od července letošního roku. EU se o podobnou věc snažila už před deseti lety, ale pouze formou doporučení, což nepříliš překvapivě výrobce ve finále ignorovali.

Vybraným univerzálním konektorem nabíječek by se tak podle všech odhadů mělo stát USB Type-C, což se samozřejmě hrubě nelíbí Applu. Pokud by navrhovaná legislativa prošla, tak by museli své současné Lightning konektory a kabely vyměnit právě za USB Type-C. Jejich argumentace proti návrhu se točí kolem teorie o potlačování inovací podobným návrhem, ale samozřejmě jde primárně o peníze. Drtivá většina ostatních výrobců telefonů už USB Type-C má u veškerých produktů, takže by se vše dotklo jen amerického giganta. Nemluvě o ztrátě nemravných částek, které si účtuje za Lightning příslušenství.

Snaha EU o regulaci nabíječek je vedena zájmem o snížení elektronického odpadu, protože průměrný občan EU je s 16,6 kg ročně hrubě nad celosvětovým průměrem 6 kg. Navíc to jsou data z roku 2016… Rezoluce také výslovně zmiňuje i výhody bezdrátových nabíječek a vyslovuje se i ve prospěch možného jednotného nabíjecího standardu, aby se nabíječky mohly používat napříč značkami. To se ale určitě nebude líbit většímu počtu výrobců, protože vlastní rychlo-nabíjecí technologie často vyžadují odlišný hardware.

A jako třešničku na dortu můžeme zmínit i výzkum agentury sustainablySMART, která jako hlavního viníka elektronického odpadu vidí samotné nabíječky. Podle jejich návrhu by se mělo zakázat (nebo alespoň znevýhodnit) přikládat nabíječku k balení telefonu. No, to by měli zákazníci radost.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.