Hodnocení recenzenta

Huawei Nova 5T je výborným zástupcem střední až vyšší střední třídy s výkonným hardwarem, dobrým displejem, schopným foťákem, dobře odladěným systémem a slušnou výdrží. Jediné, co mu asi chybí je 3,5 mm jack a paměťové karty. Celkově opravdu povedený smartphone.

8
x/10

Huawei Nova 5T vypadá podle všeho na docela slušně vybavený telefon a téměř všechny důležité funkce jsou v telefonu přítomné. Jak si telefon stojí na na začátku roku 2020, kdy mu na paty šlape spousta podobně laděných přístrojů a jak telefon obstál při testování se dozvíte z nadcházející recenze Huawei Nova 5T!

Za zapůjčení Huawei Nova 5T za účelem recenze patří díky českému zastoupení Huawei, kde si můžete i telefon zakoupit!

Balení – opravdu základ

Klasická bílá krabička asi nikoho moc nepřekvapí, stejně jako její obsah. Kromě měňavého duhového nápisu není na krabičce vlastně nic k vidění nebo čtení. Uvnitř je k nalezení nabíječka s podporou SuperCharge, USB-C kabel, redukce z USB-C na 3,5 mm jack, nějaké ty návody a pin pro vysunování šuplíku SIM karet. Je trochu škoda, že v balení chybí nějaké pouzdro nebo kryt, většina telefonů je má. Přece jen skleněná záda jsou skleněná záda.

Recenze Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T dostal jen to nejnutnější

Recenze Huawei Nova 5T – Design a zpracování – déjà vu v plné kráse

Ani v této kapitole nebude moc prostoru k manévrování. Huawei Nova 5T je klasickým telefonem dnešních dnů. Na zádech má 4 oči, několik nápisů, které by tam podle mého ani být nemusely a má „prostřelený“ displej přední kamerkou. Zaoblené rohy jsou s výjimkou Sony již také celkem standardem. Na druhou stranu se telefon dobře drží, i když trochu klouže. Díky několika objektivům na zádech má spoustu telefonů a Huawei Nova 5T nevyjímaje, poměrně velký hrb v podobě právě segmentu, který slučuje fotoaparáty do jednoho. Telefon se při používání na pevné podložce, třeba na stole, poměrně kývá.

Recenze Huawei Nova 5T

Černá je trochu nudná…

Na spodní straně telefonu je USB-C konektor, hlasitý repráček a primární konektor, na protější, horní, je sekundární mikrofon a infračervená dioda pro ovládání různých domácích spotřebičů. K němu ale výrobce nedodává žádnou aplikaci v základu, na rozdíl například od Xiaomi.

Na levé straně telefonu je pouze šuplík pro dvě Nano SIM. Na levé straně jsou tři fyzická tlačítka, jedním je kolébka hlasitosti a druhým tlačítko zapínací. Nicméně to je poměrně unikátní, tedy ne, že by jej nepoužívalo například Sony nebo sesterský Honor 20, je totiž zároveň čtečkou otisků. A musím se přiznat, že kombinace čtečky takto na boku rovnou v zapínacím tlačítku mi připadá naprosto geniální a velmi praktická záležitost.

Recenze Huawei Nova 5T

Skvělá čtečka otisků na boku

Displej typu IPS má v levém horním rohu malé černé kolečko, za kterým se ukrývá selfie kamerka. V miniaturním výřezu krycího sklad displeje je ukryté sluchátko a několik základních senzorů a to včetně notifikační diody za mřížkou sluchátka. Většinu uživatelů potěší malé rámečky kolem displeje. Jen brada je o nějaký ten milimetr větší než zbytek, ale stěží by se to dalo považovat za mínus.

Recenze Huawei Nova 5T

Displej s průstřelem

Rozměry a hmotnost Huawei Nova 5T jsou 154 x 74 x 7,87 milimetrů a 174 gramy respektive. Nejedná se tedy o nějak velký telefon a svou váhu i velikost si díky slušné kapacitě baterie, hardwaru i velikosti displeje velmi jednoduše ospravedlní.

Celkové zpracování snese výraznou kritiku a i tak obstojí na výbornou. Vše je perfektně zpracováno, displej, sklo na zádech, skvělá tlačítka, jejich stisk, zpracování kovového rámečku. Snad jedinou připomínku bych měl k zapínacímu tlačítku/čtečce otisků. To má poměrně ostré hrany a nejednou jsem si zatrhl kůži na prstu při jeho používání. Ale chápu, že nutnost maximalizovat plochu pro kvalitní snímání byla asi přednější.

Displej – průstřelem vpřed

Od výřezů v displeji jsme se přesunuli z „průstřelům“, které jsou dalším krokem, alespoň doufejme, ke kamerám skrytým za displejem samotným. I displej v Huawei Nova 5T má takový průstřel v levém rohu, kde se schovává selfie kamerka s rozlišením 32 MPx. Zbytek displeje je celkem standardní zobrazovadlo s kulatými rohy, jak je to dneska tak módní. Jedná se o IPS panel s rozlišením 2340 x 1080 pixelů a poměrem stran 19,5:9.

Recenze Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T má fajn displej

Praktické používání odhalilo jen málo neduhů, které by bylo potřeba nějak zmiňovat. Jednou maličkostí je asi jen nekonzistentní podsvícení ve spodní části, kde jsou tlačítka pro ovládání systému. Bílá je tam trochu tmavší než celý zbytek displeje. A samozřejmě absence Always-On displeje, ale to je prostě dáno technologií, nejedná se o OLED/AMOLED displej.

Zbytek všech v praxi využitelných parametrů je naopak skvělý. Displej je krásně barevný a má syté barvy, ale ne přesycené. Má výborný rozsah jasu, kdy ani při venkovním užívání nenastává problém, stejně jako u „nočních sov“, kterým se ještě nechce spát a tak hrají hry nebo prokrastinují na sociálních sítích. To samé lze říct i o digitizéru, který fungoval k mé plní spokojenosti a ač toho na telefonu zase tak moc nenapíšu, doteky vždy snímal bez prodlevy a přesně.

Co mě ale trochu mrzelo, byla absence DT2W, tedy poklepáním pro probuzení. Jaká to praktická funkce. Alespoň nějaké její varianty by opravdu měly být v každém moderním telefonu.
Na druhé straně mě potěšila notifikační dioda za mřížkou sluchátka. Sice není až tak moc vidět, ale jelikož nemá telefon Always-On displej, nebo jak tomu u Huawei vlastně říkají, díky bohu za ní.

Hardware a výkon – pouze to nejlepší

Recenze Huawei Nova 5T zatím pokračuje celkem dobře a ani sekce o použitém hardwaru nebude tou špatnou. Huawei Nova 5T přináší to nejlepší, čím výrobce disponuje. Alespoň tedy v době psaní recenze. Je jím SoC vlastní výroby Kirin 980. Osmi jádrový čip vyrobený nejmodernější 7 nm litografií, hostící 4 jádra ARM Cortex-A76 a 4 pomalejší, ale úspornější, Cortex-A55. 6 GB operační paměti se jistě taky neztratí, stejně jako 128 GB integrovaného úložiště. To se bohužel nedá nijak rozšířit, nicméně 128 GB bude asi dostatečné pro většinu uživatelů. Čipu ještě pomáhá v rozletu, hlavně při graficky náročných aplikacích, grafický čip Mali-G76.

Zbytek HW výbavy zahrnuje NFC, iR diodu, samozřejmě plnou podporu LTE, čtečku otisků v zapínacím tlačítku. Nelze opomenout i 4 foťáky na zádech, ale o těch až za chvilku. Co chybí je pro skalní přívržence kabelů, mě počítaje, 3,5 mm jack na sluchátka a pro některé i podpora paměťových karet.

Syntetické testy odhalují velmi výkonný stroj za své peníze. V AnTuTu v8.2.2. (pozor po posledním updatu před pár dny má AnTuTu benchmark opět trochu jiné vyhodnocování výsledků, takže je nelze porovnat se staršími verzemi programu).

Kirin 980 a Mali-G72 možná nejsou na vrcholu výkonového řetězce, ale praxe mluví za své. Nebyl problém hrát PUBG nebo Call of Duty: Mobile na plné detaily bez sebemenšího zaváhání. Zbytek her, jako je Asphalt 9 nebo NFS: No Limits, fungoval stejně skvěle.
Veškeré načítání her nebo i aplikací bylo rychlé a bez jakéhokoliv zádrhele.

Operační systém – EMUI 9.1

Huawei sice již rozesílá update na prostředí EMUI 10 na některé ze svých telefonů, například P30 Pro jej již obdržel před pár dny, na Nova 5T mi v průběhu testování zatím nepřistála. Nicméně předpokládám, že zanedlouho se tak stane. To znamená, že systém je založený na Androidu 9.0 Pie, což by někteří mohli asi považovat za mínus.

EMUI 9.1 v Huawei Nova 5T

EMUI 9.1 v Huawei Nova 5T

Jediným drobným negativem pro mě byla samotná nadstavba EMUI 9.1, která přechodem na EMUI 10 výrazně dospěje a rozhodně zkrásní. Nabídky, font, ikony, aplikace Nastavení a mnoho dalších drobností by si už opravdu zasloužilo nový design v nějakém modernějším pojetí. Jinak ale nemohu na chod systému říct křivého slova. Vše fungovalo přesně podle představ, bez zasekávání a bez jiných nekalostí, na které jsem jako dlouholetý uživatel Oxygen OS odvykl.

EMUI 9.1 nabízí uživatelům poměrně velkou škálu drobných nastavení a o ještě větší, pokud jej srovnáme například s čistým Androidem. Je to dospělá nadstavba, která by měla uspokojit většinu uživatelů a drobností, které by mohli chybět bude opravdu poskrovnu. Jediné, co bych nadstavbě vytkl, jsou duplikované aplikace s těmi od Googlu, které jsou také předinstalovány a předinstalované aplikace typu Booking.

K řeči samozřejmě přijde i možnost témat, změny ikony a dalších aspektů UI, možnost skrýt přední fotoaparát za černou lištu, ovládání gesty nebo klasickými tlačítky a vůbec všechny moderní vymoženosti, které v telefonech uživatelé očekávají.

Recenze Huawei Nova 5T – Baterie a výdrž – nepřekvapí, ale potěší

Posledních několik let vývoje klade na telefony stále větší nároky na výdrž a z našich někdy i dvoutýdenních telefonů se staly, no při dobré vůli, maximálně dvoudenní. A i na to dosáhne při intenzivnějším používání relativně menší část telefonů. Huawei Nova 5T se přidává na tu kratší stranu barikády, i když pro něj není nemožné dostat se občas i na dny dva.

Výdrž je zcela v dobrém průměru, kdy mi telefon vydržel celý den používání, zhruba kolem 5 hodin zapnutého displeje. Většinou jsem ještě zkoušel navigaci, porůznu fotil i to co nemusel, projížděl informační a zábavní kanály po internetu a další bohulibé činnosti, které jdou s telefonem provozovat.

Ještě pro upřesnění, Huawei Nova 5T má baterii s kapacitou 3750 mAh a podporuje rychlé dobíjení SuperCharge i s přiloženou nabíječkou v balení. Nabití trvá kolem hodiny a půl.

Konektivita – GPS, volání a sítě

Huawei se snaží přinést všechny možné technologie a podporu co největšího spektra zkratek (GPS, Glonass, Beidou, WiFi a/b/g/n/ac s 2,4 Ghz i 5 Ghz, LTE, Bluetooth 5, APT-X a další). Ve světle konkurence se samozřejmě nejedná o výčet, který by byl neobvyklý, ale je fajn vidět, že telefon splňuje většinu standardů, které se za léta vývoje ustanovily.

Praktické chování všech sítí, tedy GSM, dat operátora pod LTE, Bluetooth, GPS i WiFi, probíhaly naprosto „bez ztráty kytičky“ a nemám jim vlastně co vytknout. Všechna bezdrátová sluchátka, co se mi doma zrovna sešla, se bez problémů připojila a bez odpojování nebo dalších interferencí fungovala. To samé platí i pro WiFi, u které bych označil kvalitu příjmu jako solidní průměr, který vždy funguje, dokud je k dispozici alespoň trochu kvalitní signál.

Navigace s procesory Kirin je již delší dobu zcela bezproblémová a neměl jsem tak problém, aby mě telefon sledoval nebo navigoval přesně tam, kam jsem chtěl. Rychlost fixace polohy je v řádu spíše sekund a přesnost s adicionálními službami také skvělá.

Recenze Huawei Nova 5T – Fotoaparát – po vzoru větších sourozenců

Samozřejmě ani Huawei nemůže zaostávat v čísle osazených objektivů a snímačů, které jeho telefony mají. Huawei Nova 5T jich má na těle dokonce pět, 4 vzadu a 1 vepředu.

Zadní čtveřice je tvořena hlavním snímačem s rozlišením 48 MPx, který ve výchozím nastavení fotí 12 MPx snímky a má objektiv se světelností f/1.8. Poté širokoúhlý 16 MPx snímač bez autofokusu se světelností f/2.2 a pak tu jsou ještě dva 2 MPx snímače, jeden pro Super Macro a druhý pro hloubku ostrosti. Oba mají pevné ohnisko a objektiv se světelností f/2.4.

Poměrně vysoký "camera bump"

Poměrně vysoký „camera bump“

Již z výše uvedených čísel lze celkem odhadnout, že jen jeden snímač a částečně druhý budou co k čemu a zbytek je tu jen do počtu k papírovému honění čísel.

Ale nejprve jako obvykle popis aplikace, skrze kterou bude většina uživatelů fotit.

Jedná se o standardní aplikaci fotoaparátu, kterou budete znát jak z Huawei, tak Honorů. Dnes již standardní a u téměř všech výrobců stejné rozmístění nabídky různých módů posuvem do stran a několika málo tlačítek a přepínačů na levé straně. A opět si musím rýpnout do nesmyslnosti posloupnosti těchto nabídek. Opravdu někdo používá Portrét nebo Objektiv AR více, než režim PRO nebo Panorama? Naštěstí se toto týká staršího prostředí EMUI 9 a v EMUI 10 se celá aplikace obalí do mnohem líbivějšího a příjemnějšího kabátu, který je i daleko lépe ergonomicky a logicky uspořádaný. Jako uživatel Huawei P30 Pro si EMUI 10 nakonec opravdu užívám, kdežto starší verze to u mě měly trochu těžší.

Jinak je aplikace dobře vybavena a nechybí jí vlastně nic, co by nestačilo i pro pokročilejším uživatelům. Snad jediné a tím je 4K video, které se nahrává díky omezením v SoC Kirin 980, pouze s 30 snímky za sekundu. Což se bohužel projevuje i u dražších telefonů z dílen Huawei/Honor.

A jaký je tedy výstup fotek? Popravdě, hlavní snímač je mile překvapil svou kvalitou a schopností přenést focenou scénu bez problémů a větších technických nebo obrazových neduhů do statického snímku.
Dynamický rozsah je relativně dostatečný i pro přesvícená místa, barvy si uchovávají svůj nádech dokonce i při nedostatku světla. Detailů zůstává ve fotkách také dobré množství a většina drobností jde rozeznat. Nicméně můj kus měl občas trochu problémy s neostrostí v levém spodním rohu. Naštěstí se nejedná o příliš velkou aberaci a na většině fotek to není poznat, až při bližším prozkoumání s přiblížením.

Širokoúhlý snímač, který bohužel nemá automatické ostření a má rozlišení 16 MPx produkuje za dobrého světla dobré snímky na poměry širokoúhlých objektivů, které se pomalu začínají stávat standardem. Jeho výstup je samozřejmě trochu horší, než z hlavního snímače. Je vidět daleko větší postprocesing v podobě doostřování, menšího dynamického rozsahu i detailů. Ale pokud chcete dostat do rámečku co nejvíce, je širokoúhlý snímač k nezaplacení. Za dne jde o znamenitého pomocníka. Nicméně jako obvykle se karta obrací a s ubývajícím světlem je širokoúhlý objektiv stále horší a za noci je takřka nepoužitelný. Už za šera ztrácí spoustu detailů a má spíše vybledlé barvy.
Tak jako tak je fajn jej v telefonu mít, za dne poslouží skvěle. Na rozdíl od dalších dvou snímačů, které ještě zbývá lehce popsat.

Tím prvním je senzor pro měření hloubky ostrosti a vytváření falešného „bokeh“ efektu ve fotkách, tedy tolik moderního rozmazaného pozadí například u portrétů nebo makro snímků. Výsledky takového snažení mě většinou nijak nepřekvapí svou „kvalitou“ a ani Huawei Nova 5T to nikterak nezměnila. Nutnost mít něco takového nechám na uživateli.

A posledním z oněch čtyř očí, je makro senzor. Tento nemá zaostřování a to automatické, ani manuální. Pevné ohnisko pro záběry kolem 4 cm vzdálenosti jej téměř deklasuje možná ještě dříve, než skutečně archaické rozlišení 1600 x 1200 pixelů, tedy necelé 2 MPx. Jeho kvalita je strašná a je daleko lepší vyfotit makro klasickým snímačem a fotku oříznout. Nejen, že nemá dostatek detailů pro zobrazení, ale trpí také silným šumem a všemi ostatními myslitelnými aberacemi.

Huawei je poslední dobou velmi známý pro svůj skvělý noční režim a ani v Huawei Nova 5T samozřejmě nechybí. Nechá uživatele vyfotit i krásně prosvětlený snímek z ruky a jeho výsledky bývají nadprůměrné. Sice je chvílemi hodně agresivní, hlavně u oblohy, která vůbec neodpovídá scéně, ale na první pohled to prostě vypadá efektně.
A může se hodit i v jiných situacích, nejen noci. Dokáže prosvětlit tmavá místa a fotka tak dostane daleko lepší nádech, jak je vidět na posledních dvou fotkách níže v galerii.

Přední selfie kamerka je vypůjčená z toho času vlajkové lodi Huawei, modelu P30 Pro. Má rozlišení 32 MPx, pevné ohnisko a světelnost f/2.0 a její výstup tedy není špatný a dokáže si zachovat i celkem dost detailů.

Nahrávání videa si můžete užívat v moha rozlišeních, včetně FullHD 1080p při 60 FPS. Vyšší, 4K video, je omezeno na 30 FPS. Pro potřeby je zde přítomna celkem dobrá elektronická stabilizace, která dokáže většinu otřesů spolehlivě odfiltrovat.

Kvalitativně je na tom Huawei Nova 5T vlastně docela dobře, ostření nejančí a kompenzace expozice je také plynulá.

Recenze Huawei Nova 5T – Zvuk – očekávaná ztráta

Ztrátou je samozřejmě míněný starý dobrý 3,5 mm jack na sluchátka. Pro fyzické připojení je potřeba redukce z USB-C na jack, která je naštěstí v balení, byť je její kvalita již od pohledu celkem diskutabilní.

Takže zbývá hlasitý poslech a připojení bezdrátové. To probíhalo ve spojení s Bluetooth 5 bez jakýchkoliv problémů a se všemi sluchátky, která mám doma a nepotřebují kabel ke hraní. Hlasitost je o trochu nižší, než jsem byl zvyklý například z OnePlus, ale je dostatečná i pro provozování v hlučném pražském prostředí.

Hlasitý repráček u nedávno recenzovaného Cubot X20 PRO mě málem poslal do mrákot. O to mám větší radost moci v případě Huawei Nova 5T napsat, že pokud jste si doma zapomněli přenosný Bluetooth repráček, nevěšte hlavu. Telefon hraje až k neuvěření skvěle. Je výborně rozumět hlasu, zvuk je jasný a překvapivě mu nechybí ani základ v podobě basů. Dlouho jsem neměl na recenzi telefon, o kterém bych mohl napsat, že hraje opravdu slušně i bez sluchátek.

Závěr recenze Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T se mi během testování osvědčil jako dobrý zástupce své třídy, který co umí, umí dobře a nemá žádnou výraznou slabinu, kterou by dával nějak výraznější prostor svým oponentům. A vzhledem k aktuální ceně kolem 8500 Kč se jedná o nabídku, kterou neuděláte chybu. Je ale pravda, že se jedná o teritorium Xiaomi Mi 9T, který je silou konkurencí.

Huawei Nova 5T přináší skvělou čtečku otisků na boku, dobrý displej, skvěle odladěné prostředí s výhledem na update v podobě EMUI 10, NFC, solidní fotoaparát i dobrou výdrž na jedno nabití.
Mínusem mu budiž asi jen absence 3,5 mm jacku na sluchátka a příliš mnoho nepoužitelných fotoaparátů.

Za zapůjčení Huawei Nova 5T patří díky českému zastoupení značky Huawei.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.