Minulý rok se nás Nokia pokusila ohromit vlajkovým modelem Nokia 9 PureView s pěti senzory zadního fotoaparátu, který chtěl navázat na skvělé foto výsledky dávné řady Lumia. Očekávání tedy byla na nejvyšší úrovni a bylo tak velkým překvapením, když telefon v testech fotografování naprosto propadl. Vychvalovaná Light Optical Technology byla zcela nekonsistentní a k dovršení všeho byl telefon nabitý i postarším hardwarem v ostatních kategoriích. Konkurence totiž už měla Snapdragon 855 a Nokia 9 PureView okázale zkoušela prodat „jen“ Snapdragon 845.

Propadákem byly evidentně i prodejní čísla telefonu, takže by vlastníci značky HMD Global na vše nejraději zapomněli. Nakonec se ale rozhodli jinak a pokusí se důvěru zákazníka získat zpět s přepracovaným a vylepšeným modelem Nokia 9.2 PureView. O tom jsme poprvé slyšeli zákulisí šuškat na konci loňského roku, ale teď se zprávy ještě zintenzivnily. Vše napovídá tomu, že se Nokia vrátí ke špičkovému vybavení se Snapdragonem 865 a opustí i Light Camera technologii. Výsledkem by tak měl být fotoaparát „klasického střihu“ podobný Nokia 8, který nebude mít ty zcela nejvyšší ambice.

Nokia PureView 9.2 bude chtít bodovat částečně i cenou, protože odhadovaná cenovka bude zhruba na úrovni $660/€600. To sice není zrovna málo v porovnání s konkurencí od Xiaomi nebo OnePlus, ale Nokia se bude snažit mít nějaké to eso v rukávu. Odhady hovoří o bezrámečkovém displeji, hlavním 32 Mpix nebo 48 Mpix senzoru, bezdrátovém nabíjení nebo 3.5 mm audio jacku. Jediným problémem jsou i nepotvrzené zprávy o plánovaném vydání až někdy na podzim, což by opět znamenalo výrazný skluz oproti konkurenci. Ale třeba si čínsko-finská značka pospíší a zachrání vlastní reputaci.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.