V mobilním světě nevíte dne ani hodiny… Není to ani 24 hodin, co jsme publikovali článek s informacemi o plánech amerického ministerstva obchodu na zpřísnění sankcí proti čínskému Huawei. Navrhované zvýšení limitu pro sankce ze 75 na 90 % amerických součástek (nebo patentů) na nákupy čínské firmy by bylo další drakonické utažení šroubů. Také by to znamenalo velké omezení pro možné kličky amerických firem, které pokračovaly v obchodech s Huawei skrze své zahraniční partnery a pobočky. Tento návrh se ale setkal s velmi silným odporem z poměrně překvapivých míst a vypadá to, že je definitivně ze hry.

Námitky ministerstva financí jsou ještě poměrně logické, protože by zpřísnění sankcí znamenalo další obří ztráty pro americký export. Ale podle deníku WSJ se silnou kritikou se ozvalo i ministerstvo obrany, podle kterého by propad zisků amerických technologických firem negativně ovlivnil dostupné prostředky na výzkum a vývoj technologií. Což je vzhledem k lehkému zaostávání amerických technologií třeba v 5G nebo AI samozřejmě na pováženou. Kdo by to byl ale kdy čekal, že se proti sankcím pro Huawei bude bouřit právě Pentagon…

Huawei ale plánovitě pokračuje v kompletním nahrazování amerických technologií a dodavatelů a lze konstatovat, že vyjma Google Services se jim to v podstatě bezproblémově povedlo. A těch několik posledních mohykánů už má také v záloze i náhradní řešení, takže dopady na americké firmy asi nakonec stejně budou obří. A podle finančních výsledku Huawei z konce roku to vypadá, že jejich ztráty zdaleka nejsou takové, jak se původně po oznámení sankcí očekávalo. Každopádně americké ministerstvo financí oznámilo, že v příštích týdnech chystá speciální tiskovou konferenci právě ke kauze Huawei, takže budeme zvědavi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.