Dnešní trend designu telefonu volá po obřích úhlopříčkách obrazovky, které by ještě před pár lety byly pokládány za neskladné tablety. Pořídit si opravdu kompaktní model je dnes vskutku kumšt a dlouhou dobu byl jedinou „menší“ volbou jen iPhone SE. Tvůrci tuto kategorii stále skoro ignorují a tak se dají podobné mini kousky spočítat na prstech jedné ruky. Minulý rok se o něco takového pokusili TCL se svým Palm phone, ale ten přece jen stojí kolem 400 euro. Dostupnější konkurenci tak dostal až v Japonsku s modelem Rakuten Mini.

Rakuten Mini je vyráběn japonským telekomunikačním gigantem Rakuten a jedná se o skutečně kompaktní kousek. Tedy na dnešní poměry, protože 3,6-palcový displej s HD rozlišením 1280 x 720 pixelů je stále větší než legendární (a poslední skutečně stylový) iPhone 4S. Samozřejmě rámečky jsou dnes také mnohem tenčí a tak s rozměry 53.4 × 106.2 × 8.6 mm jde reálně o titěrnější telefon než zmíněný iPhone. A s váhou pouhých 79 gramů také výrazně lehčí.

Výbava na první pohled nevypadá zle a Rakuten Mini nabízí třeba Snapdragon 439, 3 GB RAM nebo 32 GB vnitřní paměti. Díky malému displeji navíc nepotřebuje obří baterii a spokojí se tak jen se 1250 mAh kapacitou. Zadní fotoaparát má 16 Mpix rozlišení a selfie kamerka pak jen 5 Mpix, ale to pro momentky je stále více než dostačující. Za zmínku stojí určitě i absence klasické SIM karty, telefon podporuje pouze eSIM. V Japonsku se pak tento kousek prodává za 21.800 jenů, což je v přepočtu asi 187 dolarů, přičemž zákazník má na výběr z trojice barevných variant. Stáli byste o něco podobného i na našem trhu ? Nebo už kompaktním telefonům definitivně odzvonilo ?