I když jsou momentálně v rozletu 5G sítě (tedy v civilizovaném světu vyjma srdce Evropy), tak už se operátoři pomalu začínají poohlížet i po plánech do budoucna. K takovým vizionářům patří i největší japonský operátor NTT DoCoMo, který publikoval výzkumný projekt vize chystaných 6G sítí. Jejich komerční nasazení odhaduje někdy v roce 2030 (pro srdce Evropy připočtěte asi 10 let) a publikovaná data vypadají velmi impozantně. Ale proč by ne, japonská vláda už oficiálně potvrdila, že do vývoje a výzkumu pro 6G bude přímo investovat a vědecké mozky na to určitě v zemi vycházejícího slunce mají.

Podle vize expertů NTT DoCoMo by měly rychlosti přenosu dat v 6G sítích narůst na závratných 100GBps, ale to bude jen jedna z výhod. Kromě kosmických rychlostí by se odezva měla pohybovat níže než 1ms, což jistě ocení hráči celého světa. Pokrytí by t ké mělo doznat masivních změn a bude možno obsloužit až 10 milionů zařízení na 1 kilometr čtvereční. K tomu bude nutné kompletně nová síťová topologie, ale přece jen na to ještě mají celou dekádu. Samozřejmě se jedná jen o teoretické návrhy a odhady, ale i tak už pomalu začínáme slintat.

Šikulové z NTT DoCoMo samozřejmě nezanedbávají ani současnou generaci mobilních sítí a v jejich výzkumných papírech najdeme i spoustu navrhovaných vylepšení. K těm patří třeba vývoj technologie pracující na vyšších frekvencích, ostatně už v roce 2028 se jim povedlo úspěšně testovat využití pásma 150 GHz. Do budoucna tak očekávají vyšší využití právě frekvenčních pásem nad 100 GHz. Tak snad se toho dožijeme, stejně jako třeba dokončení dálnice do Vídně nebo koncertního sálu v Brně. Také máte rádi sci-fi ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.