Nekonečný příběh jedné obchodní války mezi čínským telekomunikačním gigantem a vládou USA už je na programu dne hezkých pár měsíců. Koncem loňského roku už se pomalu zdálo, že se situace začíná uklidňovat a pokřivené vztahy s Huawei by se mohly navrátit do normálu. Optimismus ještě podpořil podpis první části americko-čínské dohody o obchodních vztazích jen pár dní zpátky. Pozitivní výhled však nevydržel dlouho, protože se na Huawei chystá další razantní zpřísnění na již uvalené sankce.

Ostatně už šéf Huawei, Ren Zhenfei, nedávno během fóra v Davosu naznačoval možnost, že se situace ohledně sankcí může v dohledné době ještě výrazně zhoršit. Jak je vidět, tak se příliš nemýlil, protože ministr obchodu Wilbur Ross už oznámil plánované kroky ke zpřísnění sankcí proti čínské firmě. Může se jednat samozřejmě jen o další krok vyjednávací taktiky vzhledem k probíhajícím americko-čínským jednáním, ale důvodů k podobnému optimismu ubývá.

V současné době uvalené sankce omezují prodej amerického zboží pro Huawei a povoleno je pouze zboží s více než 75 % zahraničním podílem. Což v dnešní globalizované době a komplikované pavučině patentů je už tak více než omezující. Plánovaný návrh by tuto hranici posunul na 90 %, což by v podstatě kompletně uťalo jakékoli obchody amerických firem s čínskou stranou. Navíc by to ještě neměl být poslední krok sankcí, protože je ve hře dokonce možná i speciální zákon regulující vztahy s čínskými OEM výrobci obecně.

Ve světle podobných čarodějnických procesů pak dostává logiku nedávné vyjádření Huawei o definitivním příklonu k vlastnímu Harmony OS a další strategická rozhodnutí. Ostatně jejich poslední modely telefonů už byly zcela bez amerických technologií, takže jsou podle všeho slušně nachystáni. Mezi velmi nespokojenými z tohoto vývoje budou i postižené americké firmy, které už v minulosti vyjádřily nelibost nad bezprecedentním zásahem do tržních vztahů, protože obchodní ztráty jsou obří. No, žijeme opravdu v zajímavých časech.