Japonští Sony jsou jedním z nejvýznačnějších tvůrců senzorů pro mobilní fotoaparáty a na jejich produkty spoléhá valná část velkých jmen výrobců na trhu. A z velmi dobrého důvodu, protože se jedná o skvělé kousky, které s trochou softwarové péče i parádně fotí. Ale tu softwarovou péči musíme dvojnásobně podtrhnout, protože Sony mají na stole jejich obří problém už drahnou dobu. Jejich vlastní telefony totiž fotí mnohem hůř než konkurence se stejnými senzory… A podle posledního testu DxOMarku se historie opět opakuje s modelem Sony Xperia 5.

Sony Xperia 5 byla představena v září 2019 jako kompaktnější varianta vlajkového modelu Xperia 1 a dostala do vínku velmi slušné parametry. To se týká samozřejmě i fotografické výbavy, kde trojice 12 Mpix senzorů (hlavní + ultra-wide + telefoto) slibovala velké věci. Slova klasika „slibem nezarmoutíš“ se však bohužel opět naplnila, protože telefon dosáhl celkového skóre 95 bodů. Což jsou pro porovnání výsledky na úrovni telefonů jako starý iPhone 8 Plus (94 bodů) nebo čistě herní ASUS ROG Phone II (také 95 bodů). Poměrně tristní, že ?

Pokud se podíváme na testy blíže, tak čistě fotografická část obdržela 101 bodů a chválí se správná expozice a slušná práce s šumem, případně dobré vyvážení bílé a solidní textury v nočním režimu. Na druhou stranu podání barev je velmi nepřesné a fotoaparát má limitovaný dynamický rozsah. Co se týče natáčení videa, tak tam Xperia 5 získala jen 83 bodů a rozhodně tak recenzenta neoslnila. Podrobnější rozbor samozřejmě naleznete přímo na stránkách benchmarku. Sony prostě má problém s vlastními senzory u svých telefonů dlouhodobě a na tom se asi výhledově moc nezmění.