Fotoaparáty mobilních telefonů prošly za poslední dobu velmi turbulentním vývojem a skokově narostl také obvyklý počet megapixelů jejich senzorů. Ostatně není tomu tak dávno, co měly špičkové high-end modely 16 Mpix a duální senzor byl exkluzivní záležitostí. Dnes už mají i modely střední třídy klidně 48 Mpix a tři nebo čtyři senzory zadního fotoaparátu už nikoho nepřekvapí. Nemluvě o prvních vlaštovkách s monstrózními 100 Mpix.

Závratný počet megapixelů ale zdaleka neznamená lepší výslednou fotografii, protože je ve hře ještě mnoho dalších faktorů. Optimalizace senzoru a softwarové algoritmy dnes hrají ještě větší roli než v minulosti a řada výrobců se tak nutně nehoní za obřími čísly jako prioritou. Samozřejmě takoví Xiaomi s Mi Note 10 už 100 Mpix bariéru překonali a Samsung tak brzy učiní s Galaxy S20. Opačný přístup vyznávají třeba ve firmě Honor (tedy nezávislé odnoži mateřského Huawei), kde přísahají, že budoucnost mobilní fotografie je ve zvyšování velikosti pixelů.

Podle jednoho z marketingových manažerů značky Honor je při dosažení 100 Mpix rozlišení senzoru velmi těžké překonat 0.8 μm pro velikost pixelu. A dle názoru firmy a partnerů ze Sony je k dosažení skvělé citlivosti a kvality snímků nutná velikost minimálně 1 μm. V roce 2020 se tak firmy ruku v ruce nebudou hnát za „hausnumery“ v oblasti rozlišení a raději se soustředí právě na velikost pixelů. Tuto filosofii ostatně potvrzuje třeba takový Google Pixel 4 se 12 Mpix rozlišením, ale 1.4 μm velikostí pixelů. A dosažené fotografické výsledky jsou velmi impozantní.

Větší pixely s sebou nesou spoustu pozitiv pro senzor, jako je například lepší zachycení světla nebo věrnější reprodukce barev. A nedávno jsme měli možnost vidět třeba velmi zajímavý senzor od OmniVision se 48 Mpix rozlišením, 2.4 μm pixely a technologií pixel binning. Honor a Huawei pravděpodobně ale zůstanou věrni Sony a v roce 2020 tak asi nemůžeme z jejich strany očekávat hon za megapixely.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.