V posledních měsících hýbe západním světem kauza Huawei a americká strana dělá vše proto aby čínskému gigantovi znemožnila výstavbu 5G sítí kde jen je to možné. To vše pod poněkud vágním obviněním z možného narušení bezpečnosti jejich produkty, což je bez důkazů velmi pofidérní. Proto se třeba i britští mobilní operátoři bouří proti možnému zákazu používání jejich 5G sítí. Každopádně se jedná o jednu z kapitol americko-čínské obchodní války a skeptici (moji maličkost nevyjímaje) za vším vidí zejména ekonomické zájmy a obavy z technologického náskoku konkurence. Telefony a 5G zařízení však mohou být jen začátkem, protože se do hledáčku momentálně dostaly i čínské drony.

Popularita dronů je v současnosti opravdu masivní a neomezuje se jen na snímání povedených videí či fotografií nebo hobby létání. Jejich nasazení je rozšířené i mezi spoustou důležitých služeb jako jsou požárníci nebo záchranáři. Známá je například záchrana lidského života při výbuchu sopky na Havaji 2018, kdy dron úspěšně navigoval ztraceného turistu džunglí před tekoucí lávou. Mezi největší a nejlepší světové výrobce dronů patří firma čínská firma DJI, která ale samozřejmě není jediným čínským výrobcem podobných zařízení.

A právě vstup dalších čínských značek dronů na americký trh je pozastaven a jejich používání je dočasně zakázáno během ohlášeného vládního vyšetřování. To je postaveno na obavě ze špionáže a možného zneužití nashromážděných dat. Podezření se nevyhnulo přímo ani DJI a jejich zástupci už také reagovali tiskovým prohlášením, kde něco podobného razantně odmítají. Opět se totiž opakuje velmi generalizující nařčení bez důkazů a mnozí analytici za tím tak vidí jen další snahu o protekcionismus. Uvidíme jak vším zamává další kolo americko-čínských jednání o obří obchodní dohodě.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.