Navzdory některým dílčím posunům je stále konec obchodní války mezi USA a Čínou v nedohlednu, takže žádné dobré zprávy pro Huawei. Čínský mobilní gigant tak musí definitivně přehodnotit krizové plány a začít s kompletním přechodem na vlastní technologie a zdroje. Co se týče hardwarového vybavení, tak se mu to v podstatě už i povedlo, ale softwarová stránka věci je stále bolavá. Nahradit Google Android (nebo konkrétněji Google Mobile Services) přece jen není snadné. Ale vše už je na cestě a vypadá to, že Harmony OS neboli HongMeng OS bude brzy využit i v telefonech a dalších zařízeních.

Původní vyjádření představitelů Huawei totiž byla v tomto ohledu velmi opatrná a sám zakladatel firmy Ren Zhengfei prohlásil, že se nový systém neplánuje pro telefony a tablety. Čas však pokročil a situace se změnila, takže na zimním fóru v Davosu jeho slova znějí jinak. Podle všeho tak Harmony OS definitivně pomalu míří na telefony, tablety, televize a další elektronické produkty značky Huawei. Práce na Harmory OS a HMS ekosystému tak jsou momentálně pro firmu prioritou a rychle pokračují. Podle předpokladů by se systém mohl kolem srpna letošního roku stát open-source, což by mohlo přivést celou řadu dalších značek a výrobců minimálně v asijském regionu.

Podle slov inženýrů Huawei v posledních rozhovorech je Harmony OS také jednodušší v oblasti kódu a lépe zabezpečený než Google Android. Firma také usilovně pracuje na doplnění bílých míst na mapě ekosystému a jistě jste zaznamenali například akvizici mapových podkladů TomTop namísto Google Maps. Podle odhadů výzkumníků z Counterpointu by Harmony OS mohl do konce roku překonat tržní podíl čistého Linuxu a stát se pátým nejoblíbenějším systémem. Že by se obavy Googlu začaly pomalu naplňovat ? Na globálních trzích zatím určitě ne, ale ztráta Asie už není vůbec nereálná. No budeme zvědavi jak se vše vyvine, našinec by přece jen stejně raději ten Google…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.