Jestliže se loni podpora 5G sítí u chytrých telefonů začala pomalu rozjíždět, letos bychom se měli dočkat jejího značného nárůstu. Pravda je sice ta, že ne v každé zemi a nebo regionu je komercializace a podpora 5G sítí dostatečná, ale i přesto etablovaní výrobci chtějí na 5G letos vsadit. Pokrytí se postupně zvyšuje a počet kompatibilních terminálů narůstá. Na to chtějí být výrobci dobře připraveni. V rámci pokrytí momentálně drží primát v Číně a Jižní Koreji. A zřejmě od toho se odvíjí i zpráva čínských analytiků, kteří tvrdí, že v roce 2020 bude až 20% telefonů střední třídy tyto sítě podporovat.

Odhady analytiků

Zejména v Číně už zaznamenali vysoký zájem o telefony s podporou 5G. Podle analytiků se jich jen v prosinci/decembri loňského roku prodalo zhruba 5 milionů a v letošním roce prodejní čísla dál rostou. Velký nárůst je předpokládán u přístrojů s cenou zhruba kolem 290 dolarů. Pro rok 2021 analytici odhadují další navýšení prodejů, které se bude úzce pojit s dalším rozšířením a komercionalizací 5G sítí po celém světě.

V současnosti je největší počet přístrojů s podporou 5G v Číně. Na tomto trhu se prodávají stroje jako je například Huawei Nova 6, Xiaomi Mi 9 Pro, Vivo Nex 3, Vivo iQOO Pro a nebo Honor V30. Ty všechny podporují 5G, ale nikde jinde než na čínském trhu nejsou dostupné. Je také třeba si uvědomit, že například společnost Huawei poněkud limitují americké sankce a absence služeb a aplikací Google u jejich nově vydávaných telefonů. Naopak společnost Vivo chce své přístroje s 5G prodávat i na evropských trzích. Stejně tak i další výrobci jako je Samsung, OnePlus a Oppo prodávají své přístroje s 5G i mimo Čínu. Podle analytiků by tedy na globálních trzích měl prodej takových telefonů v letošním roce sice narůst, ale jen minimálně. Odhadovaný nárůst je jen 0,7%. To je podstatně méně, než se původně očekávalo.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.