Dost možná je to běžná praxe i jinde, než jen v mé rodině. Spousta chytrých telefonů a každý má jiný nabíjecí port. Zároveň má každý jiný nabíjecí kabel a jinou nabíječku. Takže pokud někam vyrážíme, musí si každý vzít svůj nabíjecí kabel i nabíječku. Je to mírně otravné, ale dost možná by se to mohlo zanedlouho změnit. Tedy alespoň v rámci Evropy, případně v rámci Evropské unie. Možná tedy brzo zamáváme MicroUSB a konektoru Lightning u iPhonů.

Evropská komise totiž už od roku 2014 vyvíjí snahy o jednotný způsob nabíjení a žádala výrobce, aby tento přechod provedli dobrovolně a bez direktivních nařízení. Ovšem stále se na evropském trhu i přes tento apel prodávají telefony s různými typy konektorů, včetně zastaralého MicroUSB. Zdá se, že evropským zákonodárcům došla trpělivost a o jednotném nabíjení mobilních zařízení se začalo hovořit už i na půdě Evropského parlamentu. Někteří poslanci požadují přijetí zákona, který by zajistil, že všechna přenosná zařízení prodávaná v Evropě budou mít jednotný způsob nabíjení. Sama Evropská komise už zvažuje legislativní přístup k tomuto problému a chystají se to projednat na svém následujícím zasedání, na kterém chtějí i hlasovat o nastavení zákona o jednotném nabíjení. Pokud by toto bylo odhlasováno, bude návrh na vytvoření legislativního opatření předán Evropskému parlamentu.

Snížení elektronického odpadu

Samozřejmě nejde o jen o to, že by se zjednodušil a usnadnil způsob nabíjení všech přenosných zařízení. Primárně jde o snížení elektronického odpadu, který díky mnoha typům nabíječek a kabelů velmi narůstá. Podle dosavadních odhadů produkují nepoužívané nabíječky a nabíjecí kabely jen v Evropě více než 51000 tun elektronického odpadu. Je jistě chvály hodné, že by přijetím zákona nebo legislativního opatření, které by sjednotilo typ nabíjení u všech mobilních a přenosných zařízení došlo ke snížení elektronického odpadu.

Ovšem asi největší dopad by toto legislativní opatření mělo na společnost Apple. Ta u iPhonů používá konektor Lightning, přestože u iPadu Pro a MacBooků mají konektor USB-C. Zástupci Apple se ohradili, že přechod na jednotný způsob nabíjení by „zmrazil inovace“ a naopak by ještě zvýšil množství elektronického odpadu. Je možné, že přechodem na jednotný způsob nabíjení by se jednorázově zvýšil objem elektronického odpadu, ale v důsledku samém by to bylo výhodnější jak pro uživatele, tak i pro ekologii.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.