Čínští Xiaomi obvykle patří mezi nejaktivnější na poli softwarových aktualizací a v současnosti finišují s doručením systému MIUI 11 na veškerá svá zařízení. Ale mezi širokou škálou jejich modelů je i skupina, která je bezesporu takovou zanedbanou „Popelkou“. Ano, bez velkých překvapení se jedná o telefony s nálepkou Android One, které byla ve střední třídě vždy nabízeny jako alternativa pro klasické vlastní MIUI prostředí. Ty slibovaly čistý Android a většina tak očekávala i bleskové aktualizace systému, což se třeba u poslední generace Xiaomi Mi A3 vůbec nepotvrdilo.

Xiaomi Mi A3 je vůbec takový nešťastník, protože se nesetkal se zrovna vřelým fanouškovským přijetím kvůli zvláštnímu rozhodnutí tvůrců ohledně použití pouze HD+ AMOLED displeje. Navíc jeho cena se v začátcích také nesetkala s pozitivním ohlasem, zejména ve srovnání s podobnými příbuznými produkty s MIUI. A aby bylo neštěstí dokonáno, tak současná systémová situace je zcela tristní, kdy starší Mi A2 už aktualizaci na Android 10 dostal a novější Mi A3 stále čeká. A čeká… Tedy možná už se blýská na lepší časy, protože se zástupci firmy konečně vyjádřili.

Pravděpodobně je k tomu popostrčila i nedávná petice uživatelů Mi A3, kteří si stěžovali právě na hlemýždí tempo aktualizací a stále odklady. Na oficiálním Twitteru indického Xiaomi se tak objevil nejnovější slib, který směřuje vydání aktualizace na Android 10 do poloviny února 2020. Cynik by sice poukázal na to, že se jedná jen o další z řady slibů, které vždy byly porušeny a aktualizace odložena. Ale budeme přece jen trošku optimističtí a třeba se už konečně na nešťastné majitelé Mi A3 s nových Androidem dostane.