S novým rokem jsme se dočkali i nového procesoru od společnosti MediaTek. Ten byl avizován už koncem roku minulého s tím, že by mohl být použit u telefonu Redmi 9. Ovšem v té době jsme se informací o jeho parametrech nedočkali, spíš se mluvilo o chystaném telefonu. Specifikace procesoru neodhadovali ani ti nejagilnější tipaři. Nyní byl v tichosti tento čipset představen a podle očekávání má obchodní název Helio G70. Jeho parametry by měly zapadnout někam mezi čipsety Helio G90 a Helio G90T. Zároveň jde o první procesor řady Helio G70 a je navržen tak, aby nabízel solidní výkon pro telefony nižší střední třídy, které budou prodávány za dobrou cenu.

Pokud se podíváme na oficiální stránky společnosti MediaTek můžeme zjistit, že procesor Helio G70 má osm jader s 64 bitovou architekturou. Čipset má čtyři velká jádra Cortex-A75 s taktem až 2 GHz a čtyři menší jádra Cortex-A55 s taktovací frekvencí 1,7 GHz. Výrobce ovšem neuvádí na jakém výrobním procesu je procesor postaven. Lze však předpokládat, že půjde o stejný proces jako u čipsetu Helio G90T, tedy 12nm.

Jako GPU zde najdeme Mali-G52 2EEMC2 s maximální frekvencí 820 MHz a podporou rozlišení až 2520×1080 pixelů. Co se týče fotoaparátů, tak Helio G70 může nabídnout podporu buď jednoho 48 MPix snímače a nebo dvou 16 MPix senzorů. V rámci operační paměti jede o podporu až 8 GB operační paměti LPDDR4x s frekvencí 1800 MHz a interního úložiště eMMC 5.1.

Ovšem podporu 5G nečekejme, Helio G70 je totiž koncipován pro 4G sítě. Samozřejmě zde najdeme i Wi-Fi 5 802.11ac a Bluetooth 5.0. Dále také navigace Beidou, Galileo, Glonass a GPS. Pokud bychom tedy parametry nového MediaTek čipsetu měli shrnout, tak nejde o nějaký top procesor. Bude však požíván v telefonech s cenou do 140 dolarů a výrobce věří, že by mohl konkurovat Snapdragonu 710.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.