Pokud se rok 2019 pokládá za první komerční nasazení 5G sítí, tak se od 2020 obecně očekává masivní rozšíření 5G telefonů na trhu. Původní odhady studie od China Academy of Communications hovořily jen pro čínský trh o nárůstů prodejů 5G telefonů z 13.77 milionu (2019) na plných 200 milionů kusů letos. Realita však nakonec asi nebude až tak optimistická a někteří analytici jako známý Guo Minghao veřejně hovoří o výrazně nižší poptávce po 5G telefonech než se očekávalo.

Na to ostatně reagovali už výrobci čipsetů, kterým se pomalu hroutí sny o masivních odbytech. A tak Qualcomm třeba snížil cenu Snapdragonu 765 5G o plných 30 % nedlouho po jeho oficiálním uvedení na trh. Tento velmi dobrý čipset se tak dostal na nákupní cenu kolem $40, což přidělalo velké vrásky na čele Mediateku. Jejich Dimensity 1000 5G se totiž stále prodává za ceny kolem $60-70 s reálnou výrobní cenou kolem $45-50. Jejich manévrovací prostor ohledně snižování marží je tak výrazně omezen. Mnozí výrobci telefonů tak pravděpodobně raději sáhnout po Snapdragonu 765.

V ideálním světě by samozřejmě měl mít Mediatek Dimensity 1000 nad Snapdragonem 765 výraznou převahu díky vyššímu výkonu, ale ten se reálně projeví v podstatě jen ve hrách a na normální použití má jen malý vliv. Pro porovnání špičkový Snapdragon 865 s modemem X55 přijde na $120-130 a kontrast s cenou SD765 je tak ještě masivnější. I tak samozřejmě high-end telefony sáhnout právě po něm, protože u nich se na kompromisy nehraje. Střední a vyšší střední třída však má momentálně jasnou volbu a Mediatek bude muset nějak zareagovat. Uvidíme jak si povedenou chystané odlehčené čipy řady Dimensity 800.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.