Telefon Xiaomi Mi A3 byl vydán loni o prázdninách jako zařízení s Android One. To by mu mělo zajistit pravidelné a podstatně rychlejší aktualizace ve srovnání s ostatními přístroji, které nemají čistý Android a běží s vlastními nadstavbami. Android 10 byl představen pár měsíců po vydání telefonu a v podstatě všechny stroje s Android One, jako například Essential Phone 1, už aktualizaci dostaly.

To se, zcela logicky, nelíbí majitelům telefonu Xiaomi Mi A3 a začínají se bouřit. Původně se totiž očekávalo, že telefon bude aktualizován v říjnu/októbri 2019, tedy po vydání nové verze Androidu. Nestalo se tak a aktualizace byla následně odložena i v listopadu/novembri a dokonce i v prosinci/decembri 2019. Nespokojenost majitelů telefonu Mi A3 nakonec vyústila v online petici na stránkách Change.org.  Majitelé Mi A3 věří, že díky této petici Xiaomi urychleně sjedná nápravu.

Před několika dny se dokonce jeden z majitelů Mi A3 na oficiálních stránkách podpory Mi India otevřeně zeptal, kdy aktualizace už konečně dorazí. Odpověď byla značně lakonická a nekonkrétní s tím, že zástupce podpory indické Xiaomi pobočky odpověděl, že se tak stane brzy. A to určitě není uspokojující odpověď pro naštvaného majitele telefonu, který na update čeká několik měsíců. Bohužel tato reakce a přístup společnosti k aktualizaci zařízení s Android One není zrovna příkladný. Navíc může vést i k tomu, že někteří uživatelé by mohli ztratit důvěru a zanevřít na telefony Xiaomi. Nu a vzhledem k tomu, že Mi A3 aktualizován stále není, majitelé Mi A2 budou patrně muset čekat na update ještě podstatně déle.