Čínský gigant Xiaomi oslavuje 10 let své existence a při té příležitosti dal šéf Lei Jun k dobru pár historek z dřevních dob. Podle jeho slov proběhlo první zasedání zakládajících členů společnosti 14. ledna 2010 a hlavním bodem programu bylo pojmenování nově vznikající firmy.  A málem se jmenovali Xuande… Jedním z prvních návrhů bylo jméno Red Star (tedy rudá hvězda), ale to se nesetkalo s úspěchem i vzhledem k možným kolizím ohledně patentu. Brainstorming tak pokračoval dále.

Další přišel na řadu název Xuande, ale ten podle něj nezněl „správně“. Zasedání se asi muselo pořádně protáhnout, protože Lei Jun vzpomíná, že návrhů bylo možná několik stovek. Kromě Red Storm a Xuande padly i jména jako Qianqi, Antong, Lingxi a mnoho dalších. Zejména u těch exotičtěji znějících jmen je jasné, že by bylo určitě mnohem problematičtější na světovém trhu než současný název. Tedy ne, že by Xiaomi bylo pro západní zákazníky úplně lehce vyslovitelné a zapamatovatelné, ale pořád jde o solidní název.

Ikonické „MI“ logo společnosti má také svůj příběh a zdaleka neznamená pouze zkratku názvu. Podle Lei Juna se za ním skrývají dokonce hned dva další významy. MI tak údajně znamená Mobile Internet, protože to byl jeden z prvních cílů společnosti. Stejně tak ale má zkratka znamenat i Mission Impossible, protože v době založení se původně zdály megalomanské plány o podmanění trhu jako sci-fi. Realita nakonec asi předčila očekávání a z Xiaomi se stal v mnoha oblastech trhu hegemon. Xuande by prostě znělo divně, že ?