Hodnocení recenzenta

Někdy se prostě nevyplácí sázet jen na to, co zrovna letí. V tomto případě by byla daleko lepší sázka na jednodušší, ale jistější výbavu. Příliš zbytečných papírových čísel a funkcí, dělají bohužel z telefonu těžko doporučeníhodného kandidáta pro denní používání. Operační systém je sice fajn odladěný, hlavní foťák neurazí a baterie celkem vydrží, zbytek je ale hodně diskutabliní.

5.5
x/10

Relativně malý výrobce elektroniky, kterým Cubot bezesporu je, se nesnaží soupeřit s velkými jmény v byznysu. Naopak míří spíše na menší trhy a s nižší cenovkou. Dnešní recenze Cubot X20 PRO možná pomůže mnohým z vás, kteří chtějí telefon pro děti nebo jako záložní.
Za zapůjčení patří vřelé díky e-shopu Gearbest, kde si můžete Cubot X20 PRO zakoupit!

Balení – špatná vizitka

Pro Cubot tolik typická černá a plochá krabička. V ní se nachází samozřejmě nějaké to základní příslušenství v podobě 2A nabíječky, USB-C kabelu, gelového pouzdra, pinu pro vysunutí hybridního slotu pro dvě Nano SIM, nebo jednu Nano SIM a paměťovou kartu. Překvapila mě kvalita návodu, kde je opravdu popsaný samotný telefon a jeho UI.
Naopak mě mrzí nepřítomnost redukce z USB-C na 3,5 mm jack, jelikož Cubot X20 PRO nemá 3,5 mm jack.
Krabička i její výplň je celkem lacině zpracovaná, ale na druhou se jedná o levný telefon a balení plní svou funkci dobře.

A stejně, jako v předchozí recenzi Cubot MAX 2 je v balení zcela nepochopitelně nefunkční USB-C kabel. Telefon se s ním nabíjí velmi dlouho a nelze se s ním připojit k počítači. Popisované se dělo i při použití s jinými přístroji. Výstupní kontrola je tedy takříkajíc dost „na štíru“.

Recenze Cubot X20 PRO

Recenze Cubot X20 PRO: Design a zpracování – skok kupředu

Není samozřejmě náhodou, že se levnější telefony chtějí přiblížit atraktivitou těm dražším. Cubot X20 PRO se snaží zaujmout jak sklem na zádech, tak poměrně velkým seskupením objektivů na zádech, které není nepodobné jiným.

Displej, který samozřejmě kryje celou přední stranu, má rozměr 6,3″ palce, má malé rámečky a drobný kapkovitý výřez se selfie kamerkou a dalšími senzory, jako je senzor přiblížení, senzor okolního světla a praktická notifikační LED.

Recenze Cubot X20 PRO

V kovovém rámečku toho moc k vidění není, naspodu je USB-C konektor a výdech hlasitého reproduktoru a jediný mikrofon. Na levém boku jsou dvě fyzická tlačítka a přestože mají poměrně jistý stisk, nejsou moc dobře usazena a rachtají.

Recenze Cubot X20 PRO

Na zádech, která jsou jedním velkým zrcadlem s nápisem Cubot dole a velkým čtyřokým segmentem nahoře, toho také více není. Zpracování skel i rámečku je fajn a v této cenové relaci kolem 150$ mám z telefonu dobrý pocit. Slícování všech externích komponent je dobré a i drobné dírky od reproduktoru, sluchátka nebo USB konektoru nijak kvalitu nesnižují. Tedy až na ta tlačítka, která by si zasloužila trochu té péče navíc.

Recenze Cubot X20 PRO

Sklo na zádech je opravdu jako zrcadlo a dá se tak i používat. Nabízí se obrat „určeno pro ženy“, zrcátko se vždy hodí, nicméně k velmi vysoké hmotnosti 234 gramů a celkově větším rozměrům si nejsem doporučením pro zástupce něžného pohlaví nebo dětí až tak jistý. I mě, a že jsem zvyklý používat i těžší telefony, mi přišel Cubot X20 PRO velmi těžký při delším používáním a s gelovým pouzdrem je telefon ještě větší, nicméně alespoň tolik neklouže.

Recenze Cubot X20 PRO

Rozměry Cubot X20 Pro jsou 157 x 74,6 x 8,1 milimetrů a již zmíněnou vysokou hmotností 234 gramů.

Recenze Cubot X20 PRO: Displej – dobrý s jedním ale

Dnes jsou sice opět v kurzu „full view“ displeje, nicméně Cubot X20 PRO má jen malý kapkovitý výřez, že mi ani nijak při používání nevadil. Co se ostatních parametrů týče, IPS panel s rozměrem 6,3″ a s rozlišením 2340 x 1080 pixelů je relativně kvalitní. Barvy jsou příjemně saturované i kontrastní a v tomto kontextu se na něj dobře dívá. Černá by možná trochu potřebovala ještě dopilovat, ale nejedná se o nijak špatnou interpretaci.

Recenze Cubot X20 PRO

Rozsah jasu je ale něco, kde jsem se trochu vrátil (a ne poprvé) o pár let zpět, kdy měly telefony z Číny super krásné displeje, ale večer nebo v noci vám s radostí vypálili na sítnici obraz. To samé je i u Cubot X20 PRO, který je skvěle čitelný a venkovní používání nedělá žádný problém. Ale při večerní kontrole sociálních sítí mě nemile překvapila spodní hranice jasu, která je až příliš intenzivní a i při použití nočního režimu, který omezí modré světlo, je jas stále intenzivní.

Recenze Cubot X20 PRO

Automatická úprava jasu je spíše pomalá a ne vždy reaguje správně, nicméně díky i za tu.

Kdo by očekával gesta na vypnuté obrazovce nebo například praktickou možnost rozsvícení poklepáním na displej, bude bohužel zklamán. Cubot X20 PRO žádná gesta nepodporuje.

Hardware a výkon – slušná porce i na hraní

Cubot X20 PRO nemíří na výkonové vrcholky, nicméně stále nabídne dostatečně výkonný hardware v podobě SoC MTK Helio P60, 6 GB operační paměti a 128 GB paměti integrované + možnost jí rozšířit o paměťovou kartu. Pro hraní her a zobrazování obsahu je v čipsetu grafický čip Mali-G72 MP3.

Je tedy jasné, že se výkony budou pohybovat maximálně ve střední třídě, což ale nemusí nic znamenat. Dnešní hardware střední třídy je dostatečně výkonný i pro hraní moderních her. Je fajn vidět postup, který telefony a celkově elektronika ušla za poměrně krátkou dobu.
Syntetické testy v podobě například AnTuTu v8.1.7. odhalí skóre 172700 bodů, které nevypadá světoborně, světoborné ani není, ale je dostatečné jak pro dobrý chod systému, tak i pro hraní některých náročnějších her. Je ale pravda, že grafický čip Mali-G72 MP3 zůstává za konkurencí.

Ale co se hraní týče, nebyl pro telefon problém rozchodit jakoukoliv hru, kterou jsem si zamanul. PUBG, Call of Duty: Mobile, Asphalt 8, NFS: No Limits a vše na nejvyšší možné grafické nastavení, pokud jím hra disponovala.

Ovšem co se ostatní výbavy týče, chybějící NFC a také podpora pouze 2.4 GHz WiFi mi trochu nadzvedla obočí. Co mě ale opravdu usadilo do židle, je čtečka otisků. Takovou svět, ještě neviděl…protože jí Cubot X20 PRO nemá ani na zádech, ani v displeji, ani pod displejem a dokonce ani v napájecím tlačítku. On jí totiž nemá vůbec. Popravdě čtečku očekávám i v levnějších telefonech. Výrobce musel vzhledem k baterii a ostatnímu hardwaru někde šetřit. Osobně bych klidně vyměnil 6 GB RAM za 4 GB RAM a klidně vyměnil za poloviční i úložiště (protože fotky i video uživateli opravdu moc v tomto případě nezaberou, ale o tom za chvilku), výměnou za nějakou decentní čtečku otisků.
Další drobností, kterou telefon nemá, je 3,5 mm jack na sluchátka s tím, že v balení ani není redukce, což pro uživatele může znamenat celkem zklamání.

Na druhou stranu telefon podporuje Dual SIM, nebo jednu Nano SIM a jednu paměťovou kartu. Pro jistotu jsem vyzkoušel i OTG, které fungovalo dobře i když se jedná „jen“ o USB 2.0.

Recenze Cubot X20 PRO: Operační systém – plynulý a dobře odladěný

Cubot, stejně jako spousta dalších výrobců, kteří nemají finance na vývoj vlastní komplexní grafické a funkční nadstavby, využívají výhody systému AOSP a operační systém použije v jeho čisté podobě. Uživatele tedy nečeká nadstavba, která má spoustu drobností a možností navíc, žádná gesta nebo témata, ale opravdu čistý „Google experience“, ne nepodobný s Google Pixely nebo telefony, které spadají pod Android One.

Nicméně aktualizace si v tomto případě výrobce dělá zcela sám a uživatel, resp. samotné zařízení, na je něj tedy odkázáno. Ale pokud nějaká aktualizace systému přijde, jde o nejnovější verzi.

Cubot X20 PRO mě mile překvapil svým chodem, kdy jsem popravdě nečekal tak plynulý systém, u kterého se nečeká na animace, přechody nebo start aplikací. Všechny aplikace byly od začátku používání plně použitelné a nesetkal jsem se s žádným nestandardním chováním, padáním, sekáním a tak dále.

Nicméně vzhledem k tomu, že jsem přeci jen zvyklý na určitou logiku nabídek například v aplikaci nastavení, sem tam se vloudila velmi zajímavá nabídka, jako je například Adaptivní jas nebo Úroveň jasu, které vůbec nepasují do logiky ovládání celého Androidu. To samé se dá napsat o aplikaci Fotoaparát, která je jako vystřižená z několik let starých čínských telefonů, je strašně pomalá, nenabízí moc možností a je vyvedena v úplně jiném designu, než celý zbytek systému.

Takže na jednu stranu je Cubot X20 PRO uživatelsky přívětivý svým chodem, na druhou stranu jsem se trochu vrátil do stavu před několika lety, kdy sem telefony z Číny začaly proudit a značky jako THL, TCL, Zopo a další, které se chtěly ve své trochu obskurní existenci dostat do povědomí nejen domoviny, ale také u nás v Evropě.

Tady by se opravdu dalo ještě docela zapracovat, design UI a občas logika některých nabídek. Ale pochvalu si Cubot za software přece jen odnese, na běžnou práci a prokastinaci je systém fajn odladěný. Neseká se, aplikace nepadají a celkově mi připadal telefon svižný a příjemný na používání.

Baterie a výdrž – určitě neurazí

Zadní skleněná záda s jedním jediný nápisem Cubot, ukrývají článek s kapacitou 4000 mAh, což se nemusí jevit jako příliš velká hodnota, vzhledem k mamutí váze i větším rozměrům. Naštěstí čistý Android a ne až tak výkonný, ale poměrně moderní SoC vyrobený 12 nm litografií, dávají dohromady docela fajn kombo.
S telefonem jsem neměl problém přežít i dva dny při relativně stále zvýšené zátěži vlivem testování. Jeden den by měl telefon vydržet i těm, co na přenosné elektronice více hrají hry nebo používají náročnější aplikace bez větších problémů.

Běžně jsem dosahoval kolem 6 hodin rozsvíceného displeje na jedno nabití, což je dobrý průměr.

Recenze Cubot X20 PRO: Konektivita, volání a GPS – velký špatný

Konektivita je pro dnešní smartphony velmi důležitá i z pohledu běžného používání. Příjem a vysílání bezdrátových sítí dokáže značně ovlivnit uživatelský zážitek. Bohužel není tato premisa při pohledu na Cubot X20 PRO úplně splněna. Například příjem WiFi nebyl zrovna z nejsilnějších a v místech, kde se ostatní „značkové“ telefony ještě dokázaly připojit a přenášet data přes WiFi, nebyl Cubot schopen ani WiFi vyhledat. A s příjmem 4G sítí, tedy LTE, to taky tak slavné není a to jsem se celou dobu pohyboval pouze po Praze, která by měla být už velmi dobře pokryta. O to divnější je plná podpora všech našich frekvencí v čele s hlavní 800 Mhz/band 20.

Při testování telefonů, ale i další elektroniky, která to podporuje, si kopíruji hudbu skrze virtuální WiFi server v Total Commander, přes plugin WiFi/WLAN Plugin. Jednoduchá a rychlá záležitost.
Nicméně při po připojení a kopírování souborů do telefonu jsem zjistil, že by operace trvala snad několik hodin, namísto pár minut jako obvykle.
Po delším zkoumáním jsem došel k výsledku, že za extrémně pomalý přenos nemůže můj telefon, ale velmi slabá WiFi, patrně bez podpory nějakých rychlejších protokolů (síťaři, prosím o neukamenování, problematice moc nehovím), protože i na domácí síti, kde mi například můj již lehce zastaralý OnePlus 5 dokáže stahovat data klidně i 174 Mbps, se dostal Cubot X20 PRO na maximální přenosovou rychlost 46 Mbps, což je naprosto tristní rychlost.
Pro jistotu jsem změřil i rychlost 4G sítě, operátor O2, a jak asi tušíte, i ta mě velmi nemile překvapila. Protože nejen na WiFi bylo stahování dat například z Google Play pomalé, bylo pomalé i na datech operátora. Maximální rychlost, dle programu Network Speed byla pouze 34 Mbps.
Zda za to mohou antény, použitý modem v SoC nebo jiná komponenta v telefonu netuším, nicméně ač je oboje připojení technicky funkční, rozhodně neplní moderní standardy.

Alespoň že Bluetooth 4.2 fungovalo normálně a bez problémů jsem připojil všechna svá bezdrátová sluchátka a ta fungovala bez výpadků nebo nějakého rušení.

Co se navigace týče, neočekával jsem kdovíjak dobré výsledky, nicméně mě Cubot X20 PRO překvapil a navigace probíhala bez potíží. Fixace polohy proběhla velmi rychle a přesně, trasování také bez větších výkyvů.

Recenze Cubot X20 PRO: Fotoaparát – ne všechno je zlaté

Konečně se dostáváme k tomu líbivému trojočku na zádech. Na úvod by byla fajn krátká rekapitulace, s čím že to máme vlastně čest. Hlavní senzor Sony IMX486 s rozlišením 12 MPx a objektivem se světelností f/2.2. Druhý senzor slouží k rozmazávání pozadí a má rozlišení 20 MPx. A poslední senzor je ultra-wide s rozlišením 8 MPx a úhlem pohledu 125°.

V jedné z předchozích kapitol jsem naznačil lehkou obskurnost aplikace fotoaparátu a nadešel čas na její popis. Na první pohled nevypadá špatně, vlastně má celkem pěkné piktogramy. Ale další pohled na oranžové nabídky, divně se zalamující font jednotlivých módů, jejich nesmyslné řazení, celková pomalost aplikace, zmatené nabídky s tlačítky… obyčejná aplikace ala standardní Google Camera nebo další by byly stokrát lepší.

Jinak je ale aplikace celkem vybavená, panorama, manuální režim, možnost vytvářet .GIF, přidávat „cute“ oušíčka a čumáčky ve FaceCute a další.

Začněme tím lepším a tím je hlavní senzor, který nabídne relativně fajn výstup. Doporučoval bych pro zachování nějaké kvality fotit na 4:3. Trochu vymyté barvy a silnější softwarové doostřování je z fotek patrné na první pohled, ale detaily na tom nejsou zase tak špatně a celkově vyzní snímky jako dobrý kompromis pro levný telefon. Za dne se projevuje menší dynamický rozsah a nebe je hodně přesvícené, ale zbytek fotky tím zase tak výrazně netrpí. Zaostřování je pomalejší, nicméně vzhledem k ceně bych pokročilé laserové nebo kvalitní PDAF ostření neočekával.

Noční nebo večerní snímky jsou až s podivem docela slušné, pokud se nejedná o extra náročnou scénu, jako je například pohled na městské panorama, ale s tím mají problémy na automat asi všechny telefon kromě těch nejlepších fotomobilů na trhu. Barev trochu ubývá a s ostrostí to také není úplně nejlepší, ale opět, překvapivě slušný výsledek na tak levný telefon.

Mile mě překvapila přední selfie kamerka, rozlišení 13 Mpx je dostačující a za dne umí vyfotit i pěkný snímek.

Tak a od teď už to bude bohužel pouze horší. Chápu záměr firmy, dostat do telefonu co nejvíce funkcí pro co nejširší obecenstvo, ale u fotoaparátů v levné elektronice je to téměř vždy problém. Širokoúhlý objektiv na 8 Mpx snímači je prostě a jednoduše prů…průšvih. Průšvih je to slovo. Není k němu vlastně ani moc co napsat. Jen úplný střed je relativně zaostřený a zbytek fotky je rozmazaný jak abstraktní malba od nezkušeného malíře, naprosto bez detailů a dynamický rozsah, který bývá běžně horší, než u hlavního snímače, je u toho širokoúhlého asi na dovolené. Pro reálné použití je tedy tento fotoaparát naprosto zbytečný.

A nyní pár slov k módu panorama, mému tolik oblíbenému. Nejlépe bych kvalitu panoramat vystihl větou: vítejte u kurzu focení mobilem v roce 2004!
V tomto případě řekne fotografie více, než tisíc slov.

A pár slov k videu u kterého si můžete nastavit pouze rozlišení a zapnutí nebo vypnutí přisvětlovací diody. 480p, 720p a 1080p je vše, co se dá z telefonu dostat. SlowMotion chybí, stejně jako časosběr a další. Nicméně za 1080p@30fps jsem celkem i rád. Nahrávání videa, alespoň při 1080p rozlišení, postrádá i elektronickou stabilizaci, takže záznam je celý roztřesený, má malý dynamický rozsah a kompenzace jasu je skoková a poměrně nepříjemně zasahuje do kvality záznamu.

Nahraný zvuk patří dne spíše k horšímu průměru, ale to se dalo od telefonu očekávat, jelikož má telefon pouze jeden mikrofon a nahrává se tedy hezky postaru mono.

 

Zvuk – mohlo by být lépe

Jako obvykle je možnost poslouchat libé tóny hudební produkce několika způsoby – bezdrátově, drátově nebo rovnou z přístroje. A rovnou bych uvedl další příměru ke kvalitě – slyšeli jste někdy hrát váš toastovač nebo mikrovlnku? Že ne? Stačí k dílu pustit Cubot X20 PRO! A teď vážněji, reprodukce repráčku je strašná a hluboko pod jakoukoliv kvalitou vlastně jakéhokoliv telefonu, který jsem slyšel za poslední tak 4 roky. Je plochý, plechový, uřvaný a nemá jakýkoliv náznak basových tónů. Při vyšších hlasitostech je slyšet silná distorze zvuku, kdy se repráček asi hýbe úplně jinak, než by měl.

Další možností je připojit sluchátka drátem. Bohužel Cubot X20 PRO nemá 3,5 mm jack a bohužel není v balení ani, byť laciná, redukce. Takže z příslušenství funguje pouze gumový kryt a nabíječka, protože redukce není a kabel nefunguje. Ach jo. Nicméně po připojení redukce z vlastních zdrojů musím uznat, ovšem jako obvykle s MTK pod kapotou, že reprodukce do sluchátek je na solidní úrovni a výstup je plný, příjemný a celkem i hlasitý. Přesně jak to mám rád.

Bezdrátové připojení skrze Bluetooth 4.2 naštěstí probíhalo přesně podle představ a neměl jsem problém s žádnými ze sluchátek. Připojená sluchátka netrpěla žádnými neduhy, přerušeními, sekáním nebo dalšími nepříjemnostmi.

Závěr recenze Cubot X20 PRO

Pokud jste se dostali, naši milí čtenáři, až do závěru, asi nebude třeba zmiňovat jak moc neslavný bude.

Cubot X20 PRO umí všechno… a všechno špatně. Opravdu se najde jen několik málo drobností, které by ospravedlňovaly jeho nákup a popravdě bych se mu po čertech vyhýbal.
Začnu těmi lepšími vlastnostmi, které nabízí. Solidní zpracování a výdrž na jedno nabití není špatná a překvapivě se na telefonu dají docela slušně hrát i nejnovější hry. Hlavní senzor foťáku nedělá špatné fotky, stejně jako ten přední a displej je na venkovní použití dobře použitelný. Ale největším překvapením a asi největším plusem je operační systém a jeho plynulost při používání. Plusem také budiž implementace Androidu 9. Jo, a díky za notifikační diodu!

Co se týče zbytku, to je opravdu hrůza. Hlasitý repráček zní jako mikrovlnka a stejně jako mikrovlnka fotí i zbylé foťáky. Zvláště panorama zaslouží zvláštní vypolstrovanou celu. Telefon nemá v balení redukci z USB-C na 3,5 mm jack a kabel je od výroby (opět) nefunkční. WiFi i LTE mají podprůměrné příjmy sítí a jsou nesmyslně pomalé. WiFi navíc nepodporuje ani 5 Ghz pásmo. Displej má velmi malý rozsah jasu, takže ano, na ven fajn, ale jakmile chcete surfovat v noci, připravte si tmavé brýle.
A aby toho nebylo málo, telefon nemá ani NFC, dokonce nemá ani čtečku otisků. A váha 233 gramů se možná nezdá jako moc, ale v reálu mě kolikrát až bolelo zápěstí z používání.

Musím říct, že jsem s Cubot X20 PRO zažil docela „pěknou“ vzpomínkovou jízdu do doby, kdy se na telefony a celkově elektroniku z Číny, pohlíželo s potutelným úsměvem na tváři a myšlenkou „co to zase jako je?“ Jestli je to dobře, nebo ne, nechám na vás.

Pokud byste přece jen zatoužili, můžete si objednat Cubot X20 PRO na obchodu Gearbest.com, který nám telefon poskytl pro účel recenze!