V minulém roce jsme mohli sledovat masivní nárůst využití OLED displejů v porovnání s klasickými LCD a nebylo to jen díky vyšší kvalitě zobrazení. U high-end modelů se totiž standardem staly biometrické čtečky otisků prstů integrované pod displej a tato technologie byla až doposud možná právě jen u OLED panelů. Staré dobré displeje s tekutými krystaly tak zůstaly na ocet dokonce i u části střední třídy. Tvůrci byli totiž nuceni umístit čtečky otisků na záda nebo boky telefonů a zákazník už je vybíravý.

Vyprávět by o tom mohly třeba výborné modely jako Honor 20, které byly za využití LCD displeje kritizovány. V blízké budoucnosti se už ale blýská na lepší časy, protože se výrobcům konečně podařilo vyřešit i tento problém. Firmy jako Fortsense a Goodix už totiž zvládají i produkci biometrických čteček vhodných pro LCD displeje. Nic tak už nebrání jejich využití a střední třída výrobců určitě zajásá, protože ceny LCD panelů jsou stále proti OLED výrazně nižší. A jak všichni víme, cena je vždy až na prvním místě.

Pro high-end kategorii to ale samozřejmě žádný dopad mít nebude a nedá se očekávat žádný triumfální návrat LCD panelů. Ceny OLED displejů jsou sice vyšší, ale už dávno se nejedná o předražené limitované zboží. Takže není důvod se vracet ke starému dobrému řešení, když je možnost za lehce vyšší cenu zvolit kvalitnější technologii, která hlavně umožňuje lépe modernější „bezrámečkovost“ Podle odhadů se odbyt LCD panelů v letech 2020 až 2024 bude postupně snižovat meziročně zhruba o 0,8 %.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.