Pro společnost Huawei bude letošní rok přelomový. Americké sankce a s nimi spojené omezení používání operačního systému Android jim poněkud zkomplikovalo vydávání chytrých telefonů na globálních trzích. Globální uživatelé ve valné většině vyžadují u svých telefonů kompletní aplikace a služby Google. Ty jim u nově vydaných přístrojů však Huawei poskytnout nemůže, protože na ně nemá licenci. A podle zástupců vedení se tato situace nezmění ani v letošním roce. Právě proto urychleně pracují na vývoji a testování vlastního ekosystému HMS.

A právě rok 2020 bude pro zavádění HMS, tedy Huawei Mobile Services, klíčový. Čínský výrobce má v plánu HMS nasadit nejen u telefonů vydaných pro čínský trh, ale především u přístrojů určených pro globální trhy. HMS je ve velmi podobný GMS, ale údajně obsahuje více funkcí a služeb. Mělo by jít především o otevřené cloudové služby Huawei, které v současnosti fungují ve 170 zemích a regionech světa a mají více než 400 milionů aktivních uživatelů. Vývoj základních aplikací jako jsou mapy, platby, zasílání zpráv a nebo hry byl dokončen už koncem loňského roku.

Kromě toho najdeme u HMS i funkce, které GMS nemá. Jde o funkci Scan Kit, která umožní identifikaci a analýzu dvourozměrných a čárových kódů využívaných po celém světě. Zástupci Huawei také tvrdí, že by vše mohlo být připraveno ještě před představením letošní řady telefonů P40 a tyto přístroje by už měly v základu obsahovat i HMS. Následně by vlastní ekosystém společnosti měl být standardem u dalších nově vydaných zařízení. CEO Huawei, Yu Chengdong zdůraznil, že Huawei je společností globální a proto musí primárně řešit ekosystém pro globální trhy a nesledovat jen krátkodobé komerční výhody. Globální fungování společnosti musí být rychle stabilizováno bez ohledu na to, zda bude obnovena licence pro užívání GMS.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.