Nový Rok evidentně přináší i spoustu rasantních změn a jedna taková se chystá i čínského giganta Huawei. Za celou dobu své existence si totiž Huawei žárlivě střežil své procesory Kirin vyráběné polovodičovým výrobcem HiSilicon. Tento výrobce je sice také kompletně vlastněný Huawei, ale u konkurenčních firem je obvykle zvykem, že své procesory občas nabídne ke koupi i konkurenci. Stalo se tak třeba v případě Samsungu, který své Exynosy sdílel v několika modelech třeba s Meizu. Kiriny ale byly doposud určeny exkluzivně pouze pro telefony Huawei a Honor.

To se však v roce 2020 možná změní, protože firma na konci minulého roku představila první 4G čip pro volný trh během veletrhu ELEXCON 2019. Za výrobu čipů pro další výrobce telefonů s Androidy ale bude zodpovědná pouze odnož HiSilicon Shanghai a HiSilicon Shenzhen tak stále bude k dispozici pouze mateřskému Huawei. Není tak jasné, zda bude zachováno pojmenování čipů Kirin, nebo zda se firma rozhodne pro zcela nové produktové řady. Pravděpodobně asi také neposkytne vlajkové 5G produkty.

Tato změna zapadá do nových plánů Huawei, kteří se pro rok 2020 hodlají výrazně více angažovat i v jiných oblastech elektroniky. Masivně investovali například do bezpečnostních kamer, elektrických automobilů nebo robotiky. Větší diverzifikací portfolia hodlají zmírnit předpokládaný pokles prodejů v souvislosti s trvajícím americkým embargem. Za rok 2019 stále ještě zvládli 18 % růst, ale letos jsou v očekáváních opatrnější. Navíc evidentně nepodléhají přehnanému optimismu vzhledem ke zdárnému ukončení obchodního konfliktu. Jeden ze zástupců firmy se ostatně vyjádřil, že očekávají zůstat na černé listině USA i během letošního roku. No, třeba nakonec nebude tak zle.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.