Čínské značky Oppo, Vivo a Xiaomi patří bezesporu mezi nejvýznačnější tvůrce mobilních telefonů na světě a jsou také v oboru velkými rivaly. Proto bylo poměrně překvapují, že firmy oznámily v srpnu loňského roku spolupráci na vývoji moderní technologie pro použití v telefonem. Tato vývojová skupina se nazvala “Peer-to-Peer transmission Alliance” a jak název napovídá, tak se jedná o technologii jednoduchého přenosu dat mezi telefony vysokými rychlostmi. Tedy něco, co v současnosti v podstatě neexistuje.

Bluetooth spojení stále nedosahuje uspokojujících rychlostí a proto by nová technologie mohla patřit k velmi žádaným. Podle viceprezidenta Vivo, pana Spark Ni, by tato technologie měla umožňovat bezdrátové sdílení souborů bez nutnosti internetového připojení. Spojení mezi telefony by zabezpečovala vysokorychlostní Wi-Fi P2P (tedy Peer-to-peer) v kombinaci s Bluetoothem pro rychlé párování. Integrace obou připojení do jednoho protokolu je pak primárním cílem vývoje této technologie.

A nejedná se o žádné vzdušné zámky, protože beta test probíhal několik měsíců a před pár dny byl oficiálně ukončen. Aliance firem už oznámila plány na globální uvedení na trh a první telefony s ní by měly být dostupné už během února 2020. Rychlosti přenosu dat údajně dosahují kolem 20 MB/s, což zní skvěle. Jen bude nutné najít nějaké chytlavé a krátké jméno pro tuto technologii, ale možná už ji mají čínští šikulové v zásobě. Navíc je poměrně pravděpodobné, že by se mohla rozšířit i do telefonů dalších značek, nabízí se zejména OnePlus nebo Realme, které patří pod stejný koncern BBK jako Oppo a Vivo.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.