V letošním roce si mnozí z etablovaných výrobců chytrých telefonů podali patenty na zařízení, která přicházejí s nějakou inovací. Nutno dodat, že v mnoha případech jde o patentová podání, která se týkají předních selfie kamer. Ty totiž budou v příštích letech procházet velkými změnami. Pomalu bychom se měli blížit tomu, že se přední fotoaparát schová pod displej. Společnost Vivo ovšem patentovala u čínského Úřadu pro duševní vlastnictví několik návrhů na umístění přední kamery.

Vivo patentovalo tři různá uložení děr pro přední kameru. Vždy jde o čtyři otvory a při pohledu na patentové nákresy by se až chtělo parafrázovat legendární větu Járy Cimrmana a říci: „Není to trochu moc, Antone Pavloviči?“. Ale proč nakonec ne, selfie fotky jsou natolik populární, že možná ani čtyři snímače časem stačit nebudou. První nákres ukazuje displej, který má v každém ze čtyř rohů „díru“ pro snímač přední kamery. Design je to skutečně podivný a těžko si takové rozmístění snímačů přední kamery představit v běžné praxi.

Další dva návrhy na rozložení čtyř snímačů přední kamery už vypadají poněkud realističtěji. A také se zdají být využitelnější i v praxi. Jde v podstatě o dvě díry uložené v levém a pravém horním rohu displeje. První návrh ukazuje větší oválné výřezy po dvou otvorech pro senzory a poslední návrh má dvě díry vedle sebe uložené samostatně. Je tedy budoucnost selfie kamery podobná té, jakou známe u hlavních fotoaparátů, kde se nyní potkáváme s až pěti snímači a dva senzory budou vbrzku už historií? Těžko říci, ale mějme na paměti, že v případě Vivo jde jen o patentové podání a k realizaci telefonu se čtyřmi snímači přední kamery ani nemusí dojít.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.