Návrat taiwanského MediaTeku na výsluní v poslední době nabírá na obrátkách a první vlaštovkou byly povedené procesory řady Helio G90, které našly cestu třeba i do populárního Redmi Note 8 Pro. Dalším krokem pak bylo nedávné představení špičkového čipu Dimensity 1000 5G s integrovaným 5G modemem během prosince. Nová generace procesorů ale  bude mířit i do střední třídy, protože byl dnes na MediaTek’s Product Communication Conference oficiálně oznámen i nový čipset Dimensity 800. Ten by se měl poprvé na trhu objevit během prvního čtvrtletí 2020 a první telefony jím vybavené dorazí ve druhém kvartálu 2020.

Dimensity 800 by měl posloužit právě telefonům střední a vyšší střední třídy, přičemž s největší pravděpodobností nepůjde o 5G čip. Ostatně absence přídomku 5G v samotném názvu je asi dostatečně vypovídající. I když byl ale tento procesor oficiálně představen a načrtnuta časová osa jeho příchodu, tak o něm tvůrci prozatím neodhalili žádné konkrétní detaily. Takže netušíme žádné konkrétní hardwarové parametry ani funkce. Samozřejmě půjde o slabší odnož špičkového Dimensity 1000 5G, ale do jaké míry dojde k ořezání je nejisté. Historicky Mediateky nejlépe prosperovaly právě v low-end a midrange kategoriích, takže jsme zvědaví.

Samotný čipset Dimensity 1000 5G je jedním z nejvýkonnějších high-end procesorů, tedy alespoň první testy tomu nasvědčují. A nebude se obávat soupeření ani s těžkými vahami v podobě Snapdragonu 865 nebo Kirinu 990. A chudým příbuzným by konečně čipset neměl být ani v oblasti grafického výkonu, protože má integrovanou grafiku Mali-G77MP9. Což je stejně výkonný kousek jako v Exynosu 990, jen s několika méně jádry. A 5G modem Helio M70 na papíře také vypadá impozantně s rychlostmi 4.7 Gbps downlink a 2.5 Gbps uplink.

Prvním potvrzeným telefonem s variantou nového špičkového MediaTeku je Oppo Reno 3, které dostane do vínku Dimensity 1000L 5G aneb MediaTek MT6885. To bude s nějvětší pravděpodobností níže taktovaná verze plnotučného Dimensity 1000. A i když telefony s tímto procesorem dorazí na asijský trh už v prvním čtvrtletí 2020, tak pro globální (a hlavně evropský) trh si budeme muset počkat až do druhého kvartálu. Jen houšť a větší kapky, vyšší konkurence je vždy přínosem a šlapat na paty Qualcommu a Huawei rozhodně neublíží.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.