O tom, že čínské Xiaomi na trhu netroškaří už asi nepochybuje na světě vůbec nikdo. Firma si vypracovala skvělou reputaci a pozici nejen mezi odborníky, ale hlavně přitáhla spoustu věrných fandů. A velké plány má i pro rok 2020. Nahlédnout za oponu jsme mohli díky slovům ředitele technické komise firmy Hong Weie na speciální konferenci o budoucnosti 5G sítí, který se včera konala v Pekingu. A řeč byla nejenom o telefonech a 5G sítích.

Podle vyjádření pana ředitele je Xiaomi momentálně firma zaměřená na vývoj tří hlavních kategorií produktů – telefonů, chytrých zařízení a IoT (Internet of things) platforem. Do příští pětiletky se ale hlavní zaměření údajně změní na duální kombo telefony + AIoT (tedy Artificial Internet of things). Koncept AIoT je totální propojení všech platforem s maximálním využitím funkcí umělé inteligence a vytvoření „super Internetu“. A odhaduje, že v éře „super Internetu“ budeme mít přes 50 miliard navzájem propojených chytrých zařízení přímo mezi uživateli. Do budoucna se také plánuje speciální OS právě pro AIoT.

Došlo i na další házení impozantními čísly, současná IoT platforma Xiaomi měla podle zpráv z června 2019 přes 196 milionů propojených zařízení. Počet uživatelů s 5 a více Xiaomi IoT zařízeními přesáhl 3 miliony a na výběr bylo přes 200 různých modelů na výběr. A chytrým domácnostem Xiaomi se také dařilo, jejich počet údajně dosáhl skoro 56 milionů. Ale samozřejmě plná váha chytrých domácností se projevuje hlavně na domácím čínském trhu a pro mezinárodní zákazníky jsou mnohem zajímavější telefony. Ani v této kategorii nebude Xiaomi spát na vavřínech a v roce 2020 plánuje poslat na trh hned deset 5G modelů. Tedy ne, že by se nás s největší pravděpodobností 5G v Čechách během příštího roku nějak týkalo…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.