Podle všeho se už velmi brzy dočkáme dalšího hráče na poli operačních systémů a nebude jím nikdo jiný než Facebook. Šéf firmy Mark Zuckerberg se už dlouho snaží vymanit ze závislosti na Googlu a tak tento krok není žádným velkým překvapením. Jejich plánovaný operační systém pod názvem Facebook OS ale bude nejprve limitován pro malý počet typů zařízení jako jsou chytré reproduktory nebo headsety pro VR z řady Oculus. Dohledem nad projektem byl pověřen Mark Lucovsky, což je jeden z autorů Windows NT z 90. let a dlouhá léta pracoval i v Googlu a WMware.

Podle slov viceprezidenta Facebooku pro oblast hardware Andrew Boswortha se chce firma zajistit pro budoucnost, protože nemůže vždy plně důvěřovat produktům od konkurence. Vlastní cesta je tak logickou volbou, protože firma získá plnou kontrolu nad platformou. Rozhodnutí o vývoji vlastního operačního systému podle některých analytiků urychlila kauza Huawei, protože se ukázalo jak je možné škrtem pera přijít o licenci k produktům Googlu. Facebook OS primárně nahradí Android u chytrých reproduktorů Portal a VR kusů řady Oculus, ale do budoucna třeba přijdou i další. Firma také vyvíjí vlastní čipy pro hlasové asistenty, aby se nemusela spoléhat na Amazon Alexa nebo Google Assistant.

Mark Zuckerberg už ostatně v minulosti vyjádřil své zklamání z toho, že se zatím firma nepokusila vytvořit operační systém pro souboj přímo s Androidem a iOS. V dubnu 2018 během rozhovoru doslova prohlásil, že Facebook bohužel nemá dostatek vlivu na mobilní platformy. A že v minulosti firma nevěděla jak se vypořádat se vstupem na pole vývoje hardwaru nebo operačních systémů. Doba se evidentně změnila, takže budeme na Facebook OS zvědavi, protože možnosti a finance na vývoj v jejich podání podání opravdu nejsou problém.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.