Pokud hodláme porovnávat kvality fotoaparátů mobilních telefonů, tak už máme nějaký ten pátek po ruce prestižní benchmark DxOMark. Ale přece jen vkus a odbornost profesionálních recenzentů se někdy úplně neshoduje s představami průměrného uživatele, který se nechce příliš s nastavením focení zabývat. A jeden z nejpopulárnějších tech Youtuberů – MKBHD – právě tento fakt zohlednil při druhé edici slepého testu mobilních fotoaparátů, kde rozhodují právě jen první dojmy diváků. Možná tento slepý test není zcela spravedlivý a vypovídající o reálné kvalitě, ale určitě je minimálně zajímavý´.

Do testu si MKBHD vzal hned 16 mobilních telefonů (převážně vlajkových modelů) a došlo samozřejmě na všechny obvyklé podezřelé jako je iPhone 11 Pro, Samsung Galaxy Note 10 Plus / S10e, Huawei Mate 30 Pro / P30 Pro, Xiaomi Mi Note 10, Redmi K20 Pro, OnePlus 7T / Pro, Sony Xperia 1, Google Pixel 4 / 3a, Asus ZenFone 6 / ROG Phone 2, LG G8X a dokonce i exotický ohebný Royale Flexpai. Telefony pak byly náhodně nalosovány to turnajového „pavouka“ a diváci se mohli pustit do hlasování u každé z dvojic.

A některé z duelů přinesly i velmi nečekané výsledky, kdy například Redmi K20 Pro vyřadilo jednoho z favoritů Huawei P30 Pro nebo OnePlus 7T Pro vytřel podlahu s iPhone 11 Pro. Ten opravdu neměl svůj den a při pohledu na velmi tristní vyvážení bílé s nádechem do modra se rozhodnutí diváků nelze moc divit. Do finále se nakonec probojovaly oba modely Samsungu a vítězem se stal zaslouženě Note 10 Plus. Samsung se svými vlajkovými modely patří na špici už dlouhodobě a evidentně se mu daří se trefit i do vkusu laických uživatelů.

Samotný autor testu také samozřejmě přiznává, že se na spravedlivost jeho slepý test opravdu příliš nehraje. Většinou se totiž vítězem stal snímek s vyšším jasem nebo lépe zaostřenou větší plochou. Ale o to právě šlo, drtivá většina majitelů telefonů chce co nejkvalitnější snímek při rychlo-focení od boku na automatiku. Jaký telefon je podle vás pro „normálního“ uživatele tím nejlepším ? Věříte profesionálům z DxOMarku nebo jsou jejich testy příliš sofistikované ? Rádi si přečteme váš názor v komentářích.