Dominance značky Huawei na špičce žebříčku prestižního benchmarku DxOMark s hodnocením mobilních fotoaparátů trvá už nějaký ten pátek a každý tento fakt již dávno akceptoval. Ale nedávno se do té nejvyšší společnosti pokusil dostat nečekaný vetřelec v podobě Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition, který překvapivě vyrovnal skóre doposavad vedoucího Huawei Mate 30 Pro. To samozřejmě firma nemohla nechat jen tak, protože i remíza je z jejich pohledu málo. A díky modelu Mate 30 Pro 5G tak hned obratem urvala ztracený trůn nazpět.

Huawei Mate 30 Pro 5G dosáhl v testu DxOMarku celkových 123 bodů, čímž o dva bodíky překonal právě výše zmíněnou dvojici. Lépe si vedl jak v testu fotografií (134 bodů oproti 132) i snímání videa (102 bodů oproti 100), takže vítězství nad původní 4G variantou telefonu je kompletní. Recenzenti chválí jak vylepšený bokeh, zoom i noční režim případně nižší šum a lepší textury či autofokus u videa. Poměrně překvapivě jsou však ve srovnání s minulou generací o něco horší ultra-široké snímky, kde podle tvůrců úřaduje lehce negativně nový algoritmus snižující efektivní pole záběru.

Právě softwarové vyladění a optimalizace jsou jediným rozdílem mezi 5G a 4G verzí telefonu, protože použité senzory jsou zcela identické. Ale rozdíly mohou být poměrně znatelné, jak se můžete přesvědčit výše na porovnání portrétových snímků s bleskem. Ty údajně u Mate 30 Pro 5G využívají nový expoziční algoritmus a výsledky jsou neoddiskutovatelné. Každopádně máme zpět na trůnu ten nejvyšší model od Huawei a dá se předpokládat, že se vláda nad mobilní fotografií nezmění až do vydání Huawei P40. Nebo bude mít ještě nějaké eso v rukávu opět Xiaomi ?