Společnost Google rozhodně nepatří mezi ty výjimky, které by se nikdy nedostaly do soudních sporů. Ohledně operačního systému Android a jeho licencování jich vede několik. Mezi ty nejaktuálnější patří i spor s tureckým Úřadem pro hospodářskou soutěž. Tento spor se táhne už od roku 2018, ale nyní má nečekané vyústění.

Podle agentury Reuters uložil turecký Úřad pro hospodářskou soutěž společnosti Google v září/septembri 2018 pokutu ve výši 93 milionů tureckých lir (17,4 milionu dolarů) za porušení zákona o hospodářské soutěži v oblasti prodeje mobilního softwaru. Google dostal půl roku na to, aby provedl úpravy ve smlouvách, a to tak aby byla hospodářská soutěž obnovena. Meritem věci byla podle tureckých úřadů skutečnost, že společnost neumožnila spotřebitelům nezávisle si zvolit v jejich mobilním zařízení se systémem Android aplikaci nebo službu pro vyhledávání. Jednalo se výhradně o mobilní zařízení prodávaná na tureckém trhu.

Jednalo se o to, aby Google upravil smlouvy se svými obchodními partnery tak, aby byla tato situace narovnána. Smlouvy byly proto výrazně upraveny. Ovšem podle tureckých úřadů byly tyto úpravy nedostatečné a nepřijatelné. Údajně opět neumožňovaly uživatelům změnu výchozího vyhledávače. Proto byla Google uložena dodatečná pokuta ve výši 0,05% z denní příjmů společnosti. Tato další sankce bude trvat tak dlouho, dokud nedojde k jednoznačné a plné úpravě smluv.

Reakce Google byla poněkud překvapivá. Místo dalších pokusů o smír informovali své obchodní partnery, že s nimi nebudou moci spolupracovat na nových telefonech se systémem Android, které budou uvolněny pro turecký trh. Spotřebitelé si tak budou moci koupit stávající modely a GMS používat naprosto normálně, ale nové telefony nebudou mít licenci na GMS. Lapidárně řečeno, Turci si v budoucnu už nekoupí Android telefon kteréhokoli výrobce s plnohodnotnými aplikacemi a službami. To samozřejmě nebude mít dopad jen na turecké uživatele, ale i na ostatní výrobce telefonů, kteří budou své produkty v Turecku prodávat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.