Jen před pár dny jsme se od dočkali dlouho očekávaného Redmi K30 a zejména 5G model nabízí fantastický poměr cena / výkon, protože 5G bylo zatím vyhrazeno jen high-end modelům. K30 je telefon ale telefon pouze maximálně vyšší střední třídy a tomu odpovídá i oficiálně nastavená cena, která se v přepočtu pohybuje kolem 284 dolarů. Telefony mateřského Xiaomi i Redmi samotného jsou známy extrémně nízkými cenami, takže je zajímavé vše porovnat s kalkulací za ceny komponent. Oproti třeba telefonům Apple nebo Samsung se dají očekávat marže sražené opravdu na minimum.

Čínští experti si dali tu práci a spočítali náklady na sestavu součástek nutných ke zkompletování právě Redmi K30 5G. Součet dosahuje hodnoty 250 dolarů, což je vzhledem k oficiálně nastavené ceně poměrně překvapivé. V kalkulacích navíc nejsou vůbec zahrnuty nebo zohledněny náklady na vývoj, samotnou kompletaci nebo distribuční náklady, nemluvě o reklamě. Takže není příliš ani od věci předpokládat, že Redmi mohou reálně vydělávat na telefonech jen velmi málo nebo je vše dokonce lehce ztrátové. Výrazně levnější je pak součet ceny součástek 4G modelu, který vychází zhruba na 170 dolarů.

Obchodní model s marginálně vydělávajícím nebo dokonce ztrátovým hardwarem na první pohled vypadá absurdně, ale ono to nemusí být tak černé. Stačí se podívat třeba na strategii Sony s jejích konzolemi Playstation, kde je cena samotné konzole výrazně dotována. Zisky jsou tak generovány celkovým ekosystémem a dražšími cenami her. U Xiaomi a Redmi je možné, že je pro ně důležitější šíření jejich systému a platformy MIUI, koneckonců je poměrně napěchované reklamami. Zákazníkovi to ve finále může být poměrně jedno, protože ceny Xiaomi/Redmi jsou prostě parádní a jedná se o jedny z nejvýhodnějších na trhu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.