Obchodní válka mezi Čínou a USA už trvá hezkých pár měsíců a její dopady na mobilní svět jsou nedozírné. Původní předpoklady pro Huawei byly ale možná příliš pesimistické, protože čínský gigant měl pro tuto příležitost nachystané rezervní plány a hlavně zásoby kritických komponent. Takže se původní odhady masivních ztrát nakonec nepotvrdily a dokonce se Huawei přibližuje ke svému původnímu cíli a stahuje náskok Samsungu na čele mobilního pelotonu. Samozřejmě se na něj nestihnou dotáhnou během letošnímu roku, jak se původně očekávalo, ale stejně jsou zveřejněná čísla překvapivá.

Hlavní podíl na vytrvalém snižování náskoku Samsungu má extrémně úspěšný rozmach značky na domácím čínském trhu, kde svoji roli hraje určitě i patriotismus zákazníků. Odbyt na globálních trzích dostal zásadní úder, ale Huawei zvládl alespoň zachránit prodeje v jihovýchodní Asii, kde není absence Google Services tak citelná. Ale zpět ke konkrétním číslům, abychom jen nemluvili nasucho bez důkazů.

Huawe v roce 2019 zvládl prodat 251 milionů telefonů a jejich tržní podíl činil 17.7 %, což je velmi solidní skok ze 14.4 % v roce 2018. Na samotné první místo Samsungu tak ztrácí 3.6 %, protože korejský gigant zvládl za letošek prodat 323 milionů telefonů a ovládá 21.3 % globálního trhu. Třetí je pak Apple se 193 miliony prodaných iPhonů a 13.6 % podíl na trhu. Jak již bylo řečeno, tak hlavní důvod konstantního růstu Huawei je domácí čínský trh, kde například meziročně firma narostla ve třetím čtvrtletí 2019 z 23 % na plných 40 %. To je závratná expanze, která zachraňuje pokles jinde. A cíle pro rok 2020 určitě nebudou skromné a navzdory všem problémům se Huawei pokusí zaútočit na čísla Samsungu. Co myslíte, podaří se jim to ?