Díky americkým sankcím na tom není společnost Huawei nejlépe v rámci plné podpory systému Android. Google totiž zablokoval pro čínského výrobce své služby a aplikace a poslední modely Huawei byly vydány bez nich. Tuto nepříjemnou situaci by mohlo vyřešit nasazení vlastního operačního systému Harmony OS. Ten byl představen o letošních prázdninách a společnost připustila, že systém zatím nelze plně využívat pro chytré telefony.

Ovšem na nedávné tiskové konferenci Huawei oznámil prezident společnosti, pan Wang Chenglu, že jejich systém Harmony OS bude na některé z chytrých telefonů nasazen už v příštím roce. Neuvedl však, konkrétní modely telefonů, které by tento systém v roce 2020 měly dostat. Dodal také, že Harmony nenahradí systém Android, který je pro Huawei stále tím systémem, který preferují a zůstane tak základem pro většinu telefonů společnosti. Nicméně Harmony OS bude nabízen i na globální úrovni, tedy nejen na čínském trhu.

Bude Harmony OS úspěšný na globálních trzích?

Je otázkou, jak operační systém společnosti Huawei na globálních trzích obstojí. Není to totiž poprvé, co se výrobci snažili prosadit svůj vlastní operační systém. Můžeme vzpomenout například na Samsung Tizen. Ten byl nainstalován jen na několik telefonů společnosti, ale velmi brzo se ukázalo, že to nebyl zrovna krok správným směrem a Tizen byl krátce na to stažen. Pravda je sice ta, že Samsung nebyl v takové situaci jako je nyní Huawei, takže návrat k Androidu pro ně nebyl problém.

Jak to tedy dopadne s Harmony OS? Těžko odhadovat, nicméně Wang Chenglu potvrdil, že platforma jejich operačního systému bude od srpna/augusta 2020 plně otevřena a její zdrojový kód bude podstatně jednodušší a plně zabezpečený. To by mělo usnadnit vývoj aplikací a nebo her. Zároveň by to mohl být i dobrý způsob, jak Huawei operační systém prosadit a rozšířit. Tipaři neočekávají, že Huawei začne svůj systém nasazovat do vlajkových lodí, ale spíše do telefonů nižší třídy. Na těch by měl být pořádně otestován pro další rozšíření.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.