Čínský Huawei se vždy spoléhal na procesory z vlastní stáje, i když se v minulostí pár výjimek také objevilo. Každopádně se jejich Kiriny už dlouho řadí mezi to nejlepší na trhu, zejména pak high-end modely. Zatím posledním high-end kouskem je Kirin 990, který byl oficiálně představen v září a můžeme jej na globálním trhu najít v Mate 30 Pro nebo na čínském trhu v Nova 6 5G či Honor V30. Navzdory nedávnému představení procesoru už se hlasitě hovoří o jeho nástupci a podle posledních informací by se nová generace křemíkového zázraku měla jmenovat Kirin 1020.

Kiriny vždy drobně zaostávaly za Snapdragony od Qualcommu srovnatelné generace, takže se to Kirin 1020 určitě pokusí změnit. Tomu by napovídaly i první odhalené informace, protože podle zasvěcených by měl být nárůst výkonu oproti minulé generaci plných 50 %, což je vskutku masivní skok. Pro srovnání, rozdíl mezi Snapdragonem 855 a 865 je zhruba nějakých 25 %. Podobně razantní nárůst výkonu je umožněná přechodem ze 7nm na 5nm výrobní proces EVU, což bude pro Kiriny premiéra, možná i v porovnání s konkurencí.

Vylepšena budou také jádra procesoru, podle všeho by se Kirin 1020 měl spoléhat na Cortex-A77 (podobně jako Snapdragon 865). Bude se jednat čistě o 5G procesor, ale to bude během příštího roku standardem. Nového kusu se dočká také i střední třída procesorů, kdy Kirin 810 nahradí Kirin 820 a také přinese podporu 5G sítí. Jako první by tyto midrange kusy měly využívat model Huawei Nova 8, případně Honor 10X. Otázkou tak zůstává jen kdy se reálně dostanou na trh, protože kdybychom čekali moc dlouho, tak se inzerovaný náskok před konkurencí nebude moc konat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.