Na Havaji je blaze a tak se není čemu divit, že právě v tomto příjemném prostředí Qualcomm každoročně pořádá summit a představuje své novinky. Včera jsme se dočkali oficiálního představení nových procesorů Snapdragon 865 a 765, přičemž se hlavní pozornost soustředila na adoraci výkonu těchto procesorů a pokročilé funkce. Dnes jsme se však dočkali dalších novinek, které jsou podle mého ještě mnohem zásadnější a revolučnější. Nové Snapdragony totiž budou výhledově nabízet aktualizace ovladačů ke svému grafickému čipu.

Pokud patříte mezi aspoň jen trochu technologicky políbené uživatele PC, tak vám tento koncept rozhodně není cizí. Grafické karty jsou zaměřené hlavně na hry a tak se giganti jako nVidia nebo AMD snaží konstantně vylepšovat i softwarovou část. Takže se díky aktualizaci ovladačů stále zvedá výkon a optimalizace pro nové hry nebo programy. Podobný přístup jsme v mobilní sféře zatím neměli možnost vidět a Qualcomm se tak rozhodně stane průkopníkem posunujícím hranice.

Aktualizace ovladačů by měly být dostupné ke stažení jednoduše skrze Google Play, takže vše bude velmi jednoduché a uživatelsky nenáročné. Zajímavostí pak je, že Android teoreticky nabízel možnost aktualizace systémových ovladačů už nějakou dobu, ale Qualcomm je první výrobce čipsetů, který tuto možnost reálně využije. Uvidíme, zda se inspirují i ostatní, nebo zda půjde jen o specialitku vyhrazenou právě jen Snapdragonům. Jako první procesory to budou podporovat právě nové modely Snapdragon 865 a 765, přičemž se dá očekávat, že bude zachována návaznost i pro budoucí modely.

Vše zní možná až příliš krásně, takže i zde je samozřejmě schovaný malý háček. Nebo spíše pořádný hák… O aktualizace se totiž nebude starat přímo Qualcomm jako výrobce procesorů, ale nechá tuto péči o zákazníka na samotných výrobcích daného telefonu. A jak známo, tak některé (i velké) značky mají k častým aktualizacích skoro až bytostný odpor. Takže budeme muset počkat, jak se vše nakonec vyvrbí, ale každopádně se jedná o velký krok vpřed.