Pravidelným čtenářům našich stránek asi není třeba dlouze představovat platformu DxOMark, která se zabývá testováním fotoaparátů chytrých telefonů. Kromě zadních kamer testují i přední selfie kamery a nově také audio, které nedávno prověřili u herního telefonu Asus ROG Phone 2. Dnes se podíváme na to, jak dopadlo testování přední kamery telefonu Nokia 7.2. Tento model byl uveden na trh letos v září/septembri a svými parametry spadá mezi přístroje střední třídy.

Krátce připomeňme hlavní parametry telefonu Nokia 7.2. IPS displej má úhlopříčku 6,3 palce s FullHD+ rozlišením. Zadní fotoaparát je trojitý a procesorem je Snapdragon 660. Přístroj běží na systému Android Pie. A teď se mrkněme na to, co bylo testováno, a to je přední kamera. Ta má rozlišení 20 MPix se světelností f/2.0 a video je schopna natáčet v rozlišení 1080p s rychlostí 30 snímků za sekundu. V testech nasbírala selfie kamera celkové skóre 78 bodů, přičemž za focení dostala 81 bod a za nahrávání videa 74 body. S tímto skóre se dostala zhruba do poloviny žebříčku DxOMark a stejně je na tom například i přední kamera telefonu Sony Xperia 1. Je však třeba upozornit na to, že ne u všech telefonů, které projdou rukama testerů je selfie kamera testována.

Klady a nedostatky přední kamery

To, co testeři u přední kamery Nokia 7.2 hodnotí kladně je například slušná expozice za dobrých světelných podmínek, široký dynamický rozsah u HDR režimu a také docela dobře prokreslené detaily za dobrých světelných podmínek. Jako nedostatky vyhodnotili testeři desaturované barvy ve valné většině pořízených snímků. Dále také vysoký šum u všech fotek bez ohledu na to, za jakých světelných podmínek byly nafoceny. Nedostatkem je nízká hloubka ostrosti, neostrost focených objektů a poměrně velké množství artefaktů. Mezi jeden z nedostatků patří i špatný výkon blesku.

U videa je kladně hodnocena dobrá struktura snímků točených za jasného světla, účinná stabilizace a poměrně dobrá expozice. Nedostatkem je špatné vyvážení bílé, nestabilita expozice, nepřesné barevné podání, vysoký šum při slabém osvětlení a nízká hloubka ostrosti. Celkově lze říci, že vzhledem k ceně telefonu nelze očekávat lepší výkon přední kamery. Za dobrých světelných podmínek kamera funguje poměrně dobře, ale kvalita snímků úměrně klesá se zhoršujícími se světelnými podmínkami. Testeři by prostě vášnivým selfíčkářům tento telefon nedoporučili. Celou recenzi najdete zde.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.