Probíhající obchodní válka mezi Čínou a USA už se táhne poměrně dlouhou dobu a mezi hlavními postiženými je i značka Huawei. Jeji zařazení na černou listinu totiž zakazuje americkým subjektům s firmou volně obchodovat a potřebují k tomu tak speciální povolení z ministerstva. Což je při současné provázanosti globálního trhu velkou ranou, zejména v tak komplexní oblasti jako je výroba elektroniky. Podle deníku Wall Street Journal (který cituje zprávu UBS a japonských laboratoří Fomalhaut Techno Solutions) se ale čínský gigant s problémem komponent zvládl vypořádat za krátkou dobu vskutku obdivuhodně a součástky bleskurychle nahradil z jiných zdrojů.

Japonští výzkumníci, stejně jako třeba nadšenci ze stránek iFixit nebo Tech Insights Inc., rozebrali poslední vlajkový model Huawei Mate 30 a zjistili, že už neobsahuje žádné součástky z amerického zdroje. Huawei v minulosti odebíral čipy v USA třeba od společností jako Qorvo nebo Skyworks, případně Wi-Fi a Bluetooth komponenty od Broadcomu. To už není pravda a čínský gigant tak kompletně přešel na vlastní výrobu díky HiSililiconu a dalším nasmlouvaným kontraktům zejména v Asii včetně TSMC nebo Murata.

To stejné se pak dá říct i o 5G zařízeních, která budou pro následující měsíce a roky asi základním kamenem odbytu, protože Huawei je přece jen jedničkou na globálním trhu s plnými 28 % celkového koláče. A plná nezávislost na problematických amerických komponentech je tak pro Huawei v případě 5G stanic záležitostí opravdu mamutího významu. Dále pak firma plánuje masivní navýšení výrobní kapacity pro 5G základové stanice, protože momentálně vyráběných 5.000 měsíčně rozhodně nebude stačit. Během příštího roku by se výroba měla zvýšit až na 125.000 měsíčně.

Podle všeho se šéfové Huawei připravovali na riziko amerického embarga už od roku 2012 a měli tak v předstihu dostatečné skladové zásoby krizových komponent pro přemostění doby nutné k výměně dodavatelů. Jediným opravdu nenahraditelnou ztrátou pro Huawei je tak oblast softwaru, protože globální trhy prostě vyžadují přístup ke Google Services. Tedy alespoň prozatím. Huawei se zatím z problémů dostal velmi rychle a bude zajímavé výhledově sledovat, jak se jim povede i s vlastním pokusem o uchvácení trhu mobilních operačních systémů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.