Známý benchmark DxOMark je už poměrně dlouho hlavní autoritou při porovnávání kvality mobilních fotoaparátů, ale až do nedávné jejich záběr zahrnoval jen hlavní zadní senzory. Před pár týdny se ale jejich testování rozšířilo i o selfie fotoaparáty a máme tak možnost si sesumírovat ty nejlepší modely v této kategorii. Zatím sice testovaných kusů nebylo příliš mnoho a nejde tak o podobně obsáhlé srovnání jako u hlavních senzorů, ale i tak něco podobného zákazníkům napoví a velmi pomůže.

A DxOMark čerstvě vydali i vyhodnocení nejlepších selfie fotoaparátů telefonů v několika kategoriích pro rok 2019, takže se na něj dnes mrkneme.  V kategorii „Celkově nejlepší“ selfie fotoaparát zvítězil Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G s dosaženým skóre 99 bodů. Na dostřel je pouze ASUS Zenfone 6 s 98 body, protože zbytek konkurence je o parník pozadu, jako třeba Huawei Mate 30 Pro s 93 body nebo Google Pixel 4 s 92 body. Rozpětí přece jen není natolik velké jako u hlavních senzorů a testovaných kusů opravdu zatím nebylo tolik. Samsung se recenzentům líbil nejlepším výkonem napříč světelnými podmínkami a chválili i režim bokeh nebo blesk.

Jako „Nejlepší video“ selfie telefon byl opět zvolen Samsung Galaxy 10 Plus 5G, protože zvládl natáčet velmi kvalitní video se 4K rozlišením a výborným prokreslením detailů za dobrých světelných podmínek. Ve tmě pak šla kvalita výrazně dolů, ale v porovnání s konkurencí šlo stále o nejlepší výkon z celého pelotonu.

V poněkud subjektivní kategorii „Nejlepší cestovní selfie“ urval prvenství nový Google Pixel 4 a recenzenti chválili zejména širší záběr hloubky pole, díky kterému se dá zaostřit na více objektů zároveň. Většina současných selfie fotoaparátů má hloubku pole poměrně mělkou a vystačí si se zaostřením na jeden či dva body, čímž logicky ztrácí detaily.

Lehce přehlížený ASUS Zenfone 6 (prodejní čísla opravdu nejsou nikterak dobrá) si pak vydobyl ocenění jako „Nejlepší pro selfie portréty“. Výkon jeho fotoaparátu není nikterak překvapivý, protože telefon disponuje otočným modulem a jako selfie snímač pak slouží hlavní fotoaparát. Ani to však telefonu k velké popularitě nepomohlo.

A jako poslední kategorii pak máme „Nejlepší pro skupinové portréty“, ve které zvítězil Google Pixel 4. Díky širšími záběru senzoru (ekvivalent 21 mm) se toho prostě do snímku vejde více, což je pro skupinové snímky asi tím nejzásadnějším benefitem. A samozřejmě k zahození není ani celková kvalita fotek, ostatně Pixel 4 už bodoval v jedné z minulých kategorií.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.