Hodnocení recenzenta

Redmi Note 8 nabízí výborný poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. Výkonem ve své cenové kategorii jasně kraluje, Přidává k tomu atraktivní vzhled, výborné zpracování i dobře optimalizovaný systém a solidní výdrž.

8.5
x/10

Krátce poté, co jsem mohl vyzkoušet Redmi Note 8 Pro, se mi dostal do rukou levnější sourozenec Note 8, který hned na první pohled zaujme velmi atraktivním poměrem mezi cenou a výbavou. Zároveň však je Note 8 téměř identický, a to včetně ceny, jako Note 8T. Pokud byste hledali rozdíly, najdete je v (ne)přítomnosti NFC a fyzických rozměrech, kdy se Note 8 může pochlubit tenčími rámečky kolem displeje, což se pozitivně projevilo i na celkově menším těle telefonu. Vše podrobně rozebere dnešní recenze Redmi Note 8.

RECENZE REDMI NOTE 8 – BALENÍ

Není to tak dávno, co jste v krabičkách telefonů Xiaomi nenašli žádné příslušenství (vyjma těch nejdražších telefonů). Situace se však změnila a i balení u řady Redmi obsahuje silikonový obal, což je případ i tohoto telefonu. Ostatní příslušenství v podobě 10W nabíječky, USB-C kabelu a trnu pro šuplík na SIM karty pochopitelně nechybí.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Zatímco tvrzené sklo bylo ještě nedávno výsadou minimálně telefonů střední třídy, dnes jej najdete i u telefonů s cenovkou začínající pod pěti tisíci korunami. Redmi Note 8 jej má nejen nad displejem, ale také na zádech. Ta se v testované modré verzi mohou navíc pochlubit pěkným gradientovým efektem, který přechází ze světle modré do modrofialové barvy. K dispozici je i tradiční černá a perleťově bílá varianta. S modrou barvou se u tohoto telefonu setkáte také na rámečku kolem displeje, což jej opticky zmenšuje a navíc to vypadá velmi pěkně.

K zpracování nelze mít sebemenších výhrad, sestavení jednotlivých dílů je perfektní, na což jsme si u Xiaomi již zvykli. Bez zbytečných inovací se obešlo i rozmístění ovládacích prvků. Všechny jsou tam, kam je výrobce umísťuje u všech svých současných telefonů. Nemálo z vás potěší plnohodnotný slot pro dvě SIM karty a micro SD kartu. Kupodivu nechybí ani čidlo infraportu. Spodní strana telefonu tradičně patří mikrofonu, USB konektoru ve verzi USB-C a reproduktoru s hodně hlasitým a lehce zastřeným projevem.

Ze zcela rovných zad poměrně výrazně vyčnívá modul hlavního fotoaparátu. Jeho ochranu alespoň částečně zajistí dodávaný silikonový obal s vyvýšeným okrajem. Na zádech najdete také čtečku otisků prstů, která je jen velmi mírně zapuštěná a vyžaduje trošku cviku, jak na ni správně prst položit. Do té doby budete muset prst přikládat opakovaně. S nasazeným obalem je to ale mnohem lepší, výřez v něm prst přesně navede.

Rámečky kolem displeje jsou relativně tenké a ani brada není nikterak masivní. Výřez v displeji nechybí, stejně jako bílá notifikační LED umístěná trochu netradičně k levému hornímu rohu. Co už bohužel tradiční je, je její nízký jas.

Rozměry telefonu činí 161,3 × 76,4 × 8,4 milimetrů, hmotnost vystoupala na 190 gramů. Nejedná se tedy o žádného kolibříka, v porovnání se sourozencem Redmi Note 8 Pro, je ale o poznání menší a lehčí.

DISPLEJ

Mezigeneračně k žádnému nárůstu úhlopříčky nedošlo, Note 8  tedy stále nabízí IPS displej s úhlopříčkou 6,3 palce a rozlišením 1 080 × 2 340 px, výřezem pro přední kameru a zaoblenými rohy. Použitý panel je velmi kvalitní, což poznáte na příjemně sytých barvách i barevném podání, které si tradičně v nastavení můžete uzpůsobit dle vlastních potřeb včetně čtecího režimu. Automatická regulace funguje rychle a spolehlivě. Maximální jas by sice mohl být o něco intenzivnější, ale i tak je displej slušně čitelný i na slunci.

HARDWARE A VÝKON

Osazený čipset Qualcomm Snapdragon 665 s grafikou Adreno 610 je nejsilnější zbraní, se kterou Note 8 vyráží do konkurenčního boje. V cenové kategorii kolem pěti tisíc korun budete těžko hledat výkonnější telefon. Velmi dobrou zprávou je také přítomnost 4 GB operační paměti a možnost volby mezi 64 GB a 128 GB paměťovou verzí. Note 8T můžete mít i s 3 GB RAM, pokud ale nepotřebujete nutně 500 Kč ušetřit, této základní verzi se vyhněte.

Výkon telefonu bohatě dostačuje na jakoukoliv činnost, včetně hraní her. Samozřejmě ty nejnáročnější herní tituly už budou pro telefon oříškem. Pokud je pro vás hraní takových her prioritou, bude vhodnější zvolit Note 8 Pro.

SYSTÉM

Stejně jako Note 8 Pro ani tento model se ještě nedočkal nejnovější verze MIUI 11. Během testování dorazila jen aktualizace stávající verze 10.3.5 postavené nad Androidem 9. Vzhledem ke starší verzi nenabízí propracovanější možnosti oznámení a lehce zlobí zobrazení textů rychlých akcí nad zástupci jednotlivých aplikací. Jinak je ale vše v naprostém pořádku. Rychlost odezvy, stabilita systému i aplikací, včetně jejich přepínání jsou pěkně svižné. Odladění se tedy opět povedlo na výbornou a každodenní soužití s telefonem vám nebude přinášet žádné útrapy.

BATERIE A VÝDRŽ

Moderní čipset vyráběný 11nm výrobním procesem má nemalý podíl na velmi dobré výdrži, kterou se může Note 8 pochlubit. Baterie s kapacitou 4 000 mAh bez problémů udrží telefon v chodu dva pernější dny. Pokud nebudete mít moc prostoru pro hraní her, ale telefon budete mít neustále připojen k Wi-Fi či datovým přenosům a běžně jej využívat, není problém získat půl den výdrže navíc. Během noci, kdy telefon odpočíval v režimu Letadlo, ubylo necelé jedno procento, což je vynikající a ojedinělý výsledek.

Jakmile sáhnete po dodávané nabíječce s 10W výstupem, počítejte s cca dvouhodinovou dobou nabíjení. Telefon však podporuje i rychlé 18W nabíjení, k tomu si však musíte pořídit kompatibilní nabíječku. Přibalená je u všech vyšších řad telefonů Xiaomi. S takovouto nabíječkou určitě zkrátíte dobu nabíjení až o 30 minut.

KONEKTIVITA A GPS

Zapovězeny vám nebudou Wi-Fi sítě v pásmu 5 GHz a rádiové vlny v FM pásmu. Kde už výrobce šetřil, je NFC, které se u jeho telefonů začíná objevovat, sem ale bohužel nedoputovalo. Dle specifikací jej nabídne Note 8T. Bluetooth ve starší verzi 4.2 bohužel postrádá podporu kodeku AptX, pro kvalitnější poslech tedy budete muset připojit sluchátka přes kabel. Dle očekávání pak není aktivní VoLTE.

Lokalizační technologie zastupuje GPS, GLONASS a BDS. Fix byl velmi rychlý a přesný, ovšem při záznamu pohybu to už tak slavné nebylo. Je vidět, že i čipset od Qualcommu není automaticky zárukou dobrých lokalizačních výsledků. Pro běžnou navigaci však telefon poslouží velmi dobře. Potěší přítomnost elektronického kompasu.

RECENZE REDMI NOTE 8 – FOTOAPARÁTY

Nejednou jsem slyšel od zájemců o nový telefon, že od něj hlavně vyžadují, aby dobře fotil a přitom moc nestál. Note 8 je jejich splněným snem. Výrobce použil v tomto roce hojně využívaný 48 Mpx snímač s PDAF ostřením a světelností f/1.8, kterému sekunduje 8 Mpx širokoúhlý snímač, nezbytný 2 Mpx snímač pro práci s hloubkou ostrosti a vcelku zbytečný taktéž 2 Mpx makro snímač. Během testování nepanovaly ani zdaleka ideální podmínky pro focení vzorových snímků, což na druhou stranu ukáže, jak se snímače osvědčí za šera současných dní. Bez okolků lze říci, že obstály se ctí. Zejména hlavní snímač dokáže pořídit slušné snímky, a pokud aktivujete HDR, dostanete do snímků ještě více světla. Dobře použitelný je i noční režim, byť s omezenými detaily.

Širokoúhlý snímač už tak dobré výsledky pochopitelně nepodává, ale na displeji telefonu fotky stále vypadají velmi dobře. Smysl makro snímače mi u telefonů poněkud uniká. Je potřeba se k focenému objektu přiblížit na přesnou vzdálenost, a ten se nesmí hýbat, jinak budou fotky rozmazané. Výsledek stejně není o nic lepší, než když fotíte hlavním snímačem, např. 48 Mpx režimem a fotku následně oříznete.

Za hlavním snímačem výrazně nezaostává ani přední 13 Mpx snímač pro selfie, který má tradičně tendenci k vyhlazování snímků, což se ale na sociálních sítích bude dobře vyjímat. Do galerie přidávám výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Po aktivaci režimu Vida máte k dispozici možnost natáčet v HD, Full HD a 4K rozlišení, vždy rychlostí 30 sn./s a aktivní elektronickou stabilizací s tradičně minimálním účinkem. Kvalita videa příjemně překvapila a svojí kvalitou se vyrovná i záznamům z dražších telefonů. Videa můžete ukládat jak v H.264, tak i v H.265.

RECENZE REDMI NOTE 8 – ZÁVĚR

Redmi Note 8 se opravdu povedl a troufám si tvrdit, že v nadcházejícím vánočním období bude patřit mezi hojně kupované telefony. Telefon nemá žádné vyloženě slabé stránky, zatímco těch silných má víc než dost – tvrzené sklo po obou stranách, vysoký výkon, dobrá výdrž na baterii, podařený fotoaparát i rychlé nabíjení. Vadit vám tak může snad jen velikost, kterou ne každý zájemce překousne. Zamrzí nepříliš přesná GPS. Škoda i nepřibalené 18W nabíječky, někde se zkrátka šetřit muselo.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde si můžete vybrat, jak testovanou modrou variantu s 64 GB pamětí, která je zároveň nejlevnější, za 5 190 Kč, tak i ostatní barevné verze se 128 GB interní paměti vždy za příplatek pouhých 300 Kč. Pokud naopak chcete ušetřit za každou cenu, je k dispozici i Note 8T, jehož cena startuje na 4 585 Kč.