Tak jsme se dnes dočkali slibovaného nového high-end procesoru, protože taiwanský Mediatek svoji novinku opravdu představil. A protože se jedná o první high-end procesor z jejich stáje od neúspěšného Helio X30 v roce 2017, tak si určitě zaslouží i vlastní novou řadu. Ta je nazvaná Dimensity a první model pak jde s kůží na trh pod názvem Dimensity 1000 5G. Jak už název napovídá, tak se jedná o 5G čip a tvůrci ho posílají na trh jako přímou konkurenci špičkovým modelům jako Snapdragon 855 Plus, Kirin 990 a Exynos 990.

Jedná se o osmi-jádrový čip vyráběný 7 nm výrobním procesem, který se může pochlubit čtyřmi super výkonnými jádry Cortex-A77 taktovanými na 2.6 GHz a také čtveřicí úsporných jader Cortex-A55 s takty na 2.2 GHz. Jedná se tak o dual-clusterové řešení procesoru, což jej odlišuje od tri-cluster designu veškeré ostatní high-end konkurence. Ani grafické jádro nezaostává, protože se jedná o Mali-G77 MP9, tedy stejnou grafiku jakou má Exynos 990, jen ořezanou o dvojici jader. Malou skvrnou na cti je pak jen podpora pamětí úložiště jen UFS 2.1 a ne moderní UFS 3.0.

Dimensity 1000 5G je také extrémně výkonný čip pro potřeby AI, jak už jsme také měli možnost vidět ve včerejším benchmarku. Jedná se o pěti-jádrové APU s rozdělením jader podle nutnosti výkonu, což by se mělo pozitivně odrazit i na spotřebě. V absolutních číslech by měl čip zvládnout 4.5 TOPS. Zkrátka nezůstane ani další vybavení jako je pěti-jádrový ISP čip pro potřeby až 80 Mpix fotoaparátů, podpora HDR videa nebo Google AV1 formátu ve 4K se 60 fps, případně displejů a QHD+ rozlišením s 90 Hz a FHD+ dokonce se 120 Hz.

Velká pozornost je samozřejmě upřena na vestavěný 5G modem Helio M70, který je teoreticky nejrychlejší na trhu s rychlostmi 4.7 Gbps pro downlink a 2.5 Gbps pro uplink. Samozřejmá je podpora SA/NSA sítí a síťového multi-módu. Jen se jedná o sub-6 GHz čip, takže nejsou podporovány mmWave 5G sítě rozšířené například v USA. Nový MediaTek má také další prvenství, protože se jedná o první duální 5G SIM řešení, protože všechny ostatní konkurenční modely jsou jen pro jednu SIM. Za zmínku ještě určitě stojí i Wi-Fi 6, která by měla být výkonnější o 38 % než minulá generace a zároveň o 40 % úspornější.

Výkon nového MediaTeku Dimensity 1000 5G by se měl pohybovat kolem 480.000 – 510.000 bodů v Antutu či 12.096 bodů v Geekbench 4.2 podle několika prvních benchmarků, což jen často řadí na samotnou špici pelotonu. Je však nutné dodat, že konkurence už velmi brzy odhalí novou generaci (třeba Snapdragon 865), která bude určitě ještě dále. První telefony s novým čipem od MediaTeku by se měly objevit už na začátku roku 2020 a podle zákulisní šuškandy by mezi nimi mělo být i Redmi K30 Pro. No tak budeme zvědavi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.