Nový zákon, který vstoupí v platnost v roce 2020, by mohl vést k zákazu nejen Apple iPhone, ale i dalších produktů se zahraničním softwarem. Duma (dolní sněmovna ruského parlamentu) schválila novou legislativu pro elektroniku, která spouští aplikace s předinstalovaným ruským softwarem, jak uvádí zpráva BBC. Tento zákon se bude vztahovat na některá zařízení prodávající se v této zemi od července 2020. Evropská unie má podobný zákon, který přiměl OEM výrobce Androidu, aby uživatelům umožnili při výběru zařízení zvolit jejich výběr aplikací.

Podle zákona musí být elektronika, jako jsou chytré telefony (včetně Apple iPhone), počítače a chytré televizory prodávány s předem nainstalovaným ruským softwarem. To znamená, že kromě standardního softwaru, na který jsou uživatelé zvyklí, by zařízení měla mít předinstalovány i ruské alternativy, jinak budou v zemi zakázána od července 2020.

Zastánci této legislativy tvrdí, že je zaměřena na podporu ruských technologií a je také zaměřena na společnosti zneužívající osobní údaje. Kompletní seznam elektroniky a gadgetů, na které se bude vztahovat tento zákon, a ruský software, který je třeba předinstalovat, však stále není stanoven.

Apple iPhone

Podle zpravodajské agentury Interfax, Oleg Nikolajev, jeden ze spoluautorů zákona, řekl: „Když kupujeme všestranná elektronická zařízení, mají již v sobě předinstalované jednotlivé aplikace, většinou západní. Přirozeně, když to někdo vidí… mohl by si myslet, že neexistují žádné domácí alternativy. A pokud vedle předinstalovaných aplikací nabídneme uživatelům také ruské, budou si moci vybrat “.

Jak se dalo očekávat, zákon čelil tvrdé kritice ze strany výrobců a distributorů po celém Rusku. Asociace obchodních společností a výrobců elektrických domácích a počítačových zařízení (RATEK) také uvedla, že na mnoho zahraničních výrobků (jako je třeba Apple iPhone) není možné instalovat ruský software, a proto by jejich výrobci mohli opustit ruský trh. Další obavy pak mluví o tom, že tento lokální software bude použit ke sledování ruských občanů.

Není to poprvé, kdy Rusko schválilo podobný zákon. Země za posledních pět let zavádí přísné internetové zákony. Poslední z nich právě prošel před několika týdny, což orgánům umožnilo omezit internetový provoz. Buďme tedy rádi, že stále žijeme ve svobodné zemi, kterou Rusko již dávno není.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.