Asi nikomu není třeba představovat nadstavbu MIUI. Běží na ní všechny telefony společnosti Xiaomi a samotná nadstavba je každým rokem aktualizována. Ale pravidelné aktualizace nejsou vše. Xiaomi nadstavbu neustále vylepšuje a dotahuje její strategické rozšiřování. To jak by to s MIUI mohlo vypadat v následujících dvou až třech letech vysvětlil na vývojářské konferenci generální ředitel sekce Xiaomi Internet, pan Qiao Zhongliang.

Qiao Zhongliang především zdůraznil, že se společnost chce zaměřit na propojení chytrých telefonů a zařízení internetu věcí (IoT). To by mělo umožnit nabídnout uživatelům lepší zážitek z používání, zaměřený zejména na jednoduchost, bezpečnost a soukromí uživatelů. Společnost se v tomto směru chce také soustředit na „inteligenci“ nadstavby s vyšším využití umělé inteligence AI. Zhongliang oznámil, že společnost uvolní řadu nových systémových funkcí, které vývojářům umožní vytvořit internetovou aplikaci nové generace.

Společnost zavedla do nadstavby MIUI několik podkategorií. Mezi ně patří například Mi Work pro inteligentní kancelářské práce, Mi Healt pro zdraví a fitness, Mi Go pro chytré cestování, Mi Home pro zařízení chytré domácnosti a Mi Game pro hry. Pracují i na několika dalších AI funkcích, a to AI Kit, AI Service a AI Foundation. Dále vylepšují i zabezpečení soukromí, konektivitu, UI, aplikační framework, systémové služby a další. Zkrátka a jednoduše se v následujících letech dočkáme mnoha změn a vylepšení, které se budou točit hlavně kolem AI a internetu věcí. To vše se bude odvíjet i od výraznějšího komerčního využívání 5G sítí.