Obchodní válka mezi Spojenými Státy a Čínou dolehla velmi těžce i na čínského giganta Huawei a jejich globální odbyt se v důsledku absence oficiální podpory služeb Google razantně propadl. V posledních dnes se ale možná ledy v kauze lehce pohnuly, i když jako obvykle není důvod k přehnanému předčasnému optimismu. Pro začátek musíme zmínit, že firma dostala dalších 90 dní výjimky z embarga, jak jsme ostatně spekulovali jen před pár dny. Ale posun nastal i na straně povolení pro americké firmy.

Americké ministerstvo obchodu se totiž konečně začalo zabývat žádostmi amerických firem o obchodování s Huawei, kterých leželo ladem přes 300. Z nich už čtvrtina byla dnes odsouhlasena a na další várce už se určitě pracuje k brzkému vyřízení. Podle zákulisních informací se samozřejmě jedná o povolení pro zboží, které je pokládáno za „bezpečné“ a nenarušuje bezpečnostní zájmy Spojených států. Mezi takovými ale budou i některé součástky pro výrobu mobilních telefonů a zboží, které nepatří do kategorie elektroniky vůbec. Bohužel k tomu však stále nepatří služby Google.

Je tak stále ve hvězdách, jak se bude situace vyvíjet dále, protože ačkoliv je Huawei určitě rád možnosti obchodu s některými firmami, tak v kritických oblastech stále k posunu nedošlo. Což určitě jen posílí jejich dlouhodobou snahu o omezení závislosti na amerických technologiích a zboží, včetně softwarových produktů. Vývoj vlastního operačního systému už je v běhu a na domácích či asijských trzích není absence služeb Google pro Huawei nijak zásadní. Jediní škodní v této kauze tak budou zákazníci mimo asijský trh.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.