Před čtyřmi dny jsme se doslechli, že společnost Xiaomi údajně připravuje svou úplně první čtečku elektronických knih. Očekávalo se, že Xiaomi čtečka bude uvedena 20. listopadu/novembra a nejdříve si projde crowdfundingovou kampaní. Ano, je to tak. Kampaň na čtečku byla zahájena, zařízení dostalo obchodní název MiReader a startovní částka v této kampani je 579 jüanů, což jsou zhruba 83 dolary. Po ukončení kampaně bude čtečka e-knih nabízena za 599 jüanů, tedy zhruba 85 dolarů.

Podle výrobce by čtečka MiReader měla mít mírně lepší specifikace než podobná konkurenční zařízení. Poměrně překvapivě běží na systému Android 8.1 Oreo a podporuje různé obsahy. Kromě knih jsou to také komiksy nebo dokumenty a další řada písemných materiálů. Najdeme zde podporu formátů EPUB, PDF, DOC, TXT a dalších. Samozřejmě displej je e-ink s úhlopříčkou 6 palců a jemností 212 PPI. Díky tomu lze pohodlně číst e-knihy i na ostrém přímém slunci. LED světlo pokrývá 90% obrazovky ve 24 úrovních jasu. To tedy znamená, že jas displeje je za všech okolností optimální, ať už v interiéru nebo v exteriéru.

Nesmíme zapomenout ani na další výbavu, mezi kterou patří čtyř jádrový procesor Allwinner s taktem 1,8 GHz. Doplňuje jej 1 GB operační paměti a 16 GB interního úložiště. Baterie Xiaomi čtečky MiReader má kapacitu 1800 mAh s 5V/1,5A nabíjením a výrobce tvrdí, že vydrží na jedno nabití v pohotovostním režimu i několik týdnů. Nechybí ani port USB-C. Rozměry čtečky jsou 159,2×116×8,3 milimetrů při hmotnosti 178 gramů. Dodejme ještě, že zadní panel má jemnou texturu pro lepší úchop a dlouhodobější držení v rukou. A pokud bychom měli mluvit o celkovém designu zařízení, poměrně připomíná populární čtečku Kindle. Ale přiznejme si, že u těchto přístrojů není zapotřebí nějakých velkých designových výkřiků, jde především o praktičnost a funkčnost.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.