Je to přesně půl roku, co byla čínská firma Huawei vtažena do obchodní války mezi USA a Čínou a následky tohoto konfliktu stihly poznamenat celý mobilní průmysl. Dopad ohlášených sankcí proti Huawei byl následně zmírněn srpnovou tříměsíční výjimkou na obchodování s čínskou firmou, ale ta oficiálně vyprší už jen za pár dní 19. listopadu. Podle posledních zpráv ale americké ministerstvo obchodu plánuje udělit Huawei další výjimku, který by tentokrát měla trvat plných šest měsíců. K nějakému přehnanému optimismu však stále není důvod.

Zmíněná výjimka totiž v podstatě platí pouze pro již existující zařízení Huawei, které využívají americké součástky, takže ty budou moci stále dostávat softwarové aktualizace pro Android od Googlu s plnou podporou jejich nativního balíku aplikací. To se však netýká třeba nových modelů řady Mate 30 nebo Mate X, které se podpory Google aplikací musí obejít a kvůli tomu výrazně trpí jejich prodejnost na globálních trzích. Navzdory tomu jejich prodeje na domácím trhu rapidně stoupají, ale to samozřejmě fanoušky mimo čínský trh moc nezajímá.

Prezident USA Trump v srpnu prohlásil, že je proti dalšímu prodloužení zmíněných výjimek, ale názory se za tři měsíce mohly jednoduše změnit. Koneckonců trpí i americké firmy, protože Huawei odebíral od velkých jmen obří objemy zboží a kvůli embargu byli nuceni se poohlédnout jinde. Americké ministerstvo má údajně na stole přes 130 žádostí amerických firem o povolení obchodů s Huawei, ale zatím se nedostalo razítka ani jedné z nich. Uvidíme, zda tak případné prodloužení ovlivní tyto žádosti a jak dopadne na probíhající čínsko-americká jednání o obchodní válce na nejvyšší úrovni. Bohužel vzhledem k vývoji musíme být spíše skeptičtí.