Společnost MediaTek, respektive její procesory, dělí uživatele chytrých telefonů na dvě skupiny. Na ty, kterým vyhovují a pak na ty, kteří je nemůžou vystát. Pravda je ta, že svého času neměly tyto čipsety moc dobrou pověst a jejich výkon oproti konkurenčním procesorům poněkud zaostával, ale doba se změnila. Výrobce se pomalu vrací s dobrou reputací na scénu a připravil také svůj procesor Helio M70 s podporou 5G.

Tento nový MediaTek procesor byl uveden na veletrhu Computex v květnu/máji, ale nyní výrobce ústy svého generálního ředitele Cai Lixinga hlásí, že první telefony, které budou Helio M70 osazeny by se měly objevit už v prvním kvartálu příštího roku. Neuvedl však, o které konkrétní modely půjde. Nicméně dodal, že společnost vyvíjí i procesory s 5G pro nižší a střední třídu tak, aby byl pokryt v podstatě celý trh napříč třídami.

Helio M70 je postaven na výrobním procesu 7nm a používá jádra ARM Cortex-A77 a GPU Mali-G77. Modem 5G je integrován přímo v základové desce. Procesor podporuje také 2G, 3G a 4G sítě. Je zde i vestavěná jednotka APU 3.0 pro nové AI funkce u předního i zadního fotoaparátu. Najdeme zde také podporu obou standardů SA i NSA a především 5G na frekvenci 6 GHz. Zvýšena je i energetická účinnost čipsetu a díky tomu by měla být prodloužena životnost baterie až o 50%. Zdá se tedy, že MediaTek vsází na špičkovou výbavu svého 5G čipsetu, ale samozřejmě počkejme na potvrzení těchto papírových parametrů v běžné uživatelské praxi. Dost možná k tomu budeme mít příležitost už v lednu/januári příštího roku.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.