Včera jsme se dočkali oficiálního představení prvních chytrých hodinek vyráběných přímo Xiaomi a nové Mi Watch na první pohled vypadají jako skvělý kousek hardwaru. Navíc za fantastickou cenu, tedy alespoň na čínském trhu. Spousta fandů je však zklamaných z evidentního kopírování designu Apple Watch a svoji nelibost dávají poměrně hlasitě najevo. A hlavouny Xiaomi tato odezva dokonce dohnala k okamžité reakci, protože hned zveřejnili na sociální síti Weibo své důvody k využití obdélníkového displeje hodinek. Takže jaké, že jsou tedy ty hlavní důvody ?

Lepší využití prostoru displeje

Tady jsou asi výhody jasné, protože zákony geometrie prostě platí. Obdélníkový displej totiž dokáže zobrazit více informací a textu než kruhový o stejné ploše. Informace totiž nejsou nikterak useknuté, což je na kruhovém displeji v mnoha případech nezbytnost. S tím se opravdu moc polemizovat nedá, tady mají prostě Xiaomi pravdu.

Lepší tvar pro čtení

Podle Xiaomi jsou i naše oči po celý život zvyklé číst informace z obdélníkových zdrojů, ať už se jedná o knihy, obrazovky nebo třeba billboardy. Podvědomě tak mnohem lépe vstřebáváte zobrazené informace právě na obdélníkovém displeji. No, kruhové knihy moc neznáme, to se musí nechat.

Lepší navigace při ovládání

I ergonomie ovládání je na obdélníkovém displeji mnohem šikovnější a variabilnější, protože nejste omezeni jen směry „nahoru – dolů“ ale můžete využít i horizontálního posunu virtuálního kurzoru i „doleva – doprava“. Podle Xiaomi je ovládání jejich nadstavby MIUI for Watch naroubované na Wear OS právě pro tyto účely designováno a na kruhovém displeji by to nebylo tak snadné. Proč ne.

Celý vysvětlující článeček na Weibo zní velmi logicky a racionálně, ale vše sráží jeden malý drobný detail. Podle dobře informovaných zdrojů totiž Xiaomi uvažují v horizontu několika měsíců o vypuštění varianty chytrých hodinek Mi Watch Pro, která by měla mít právě kruhový displej… To by pak podobná vysvětlení získala opravdu velmi ironický nádech. A jak to máte vy ? Určitě se vám už do spárů dostaly všelijaké chytré hodinky, takže dávat přednost kruhového, nebo obdélníkovému displeji ?