Sociální sítě stále dominují našemu (nejen) mobilnímu životu a Facebook samozřejmě patří mezi ty největší. Se 2.5 miliardami aktivních uživatelů jde opravdu o pořádné monstrum, i když samozřejmě spousta účtů je registrována na fiktivní či falešné uživatele. Na to si firma plánuje pořádně posvítit už dlouhou a podle všeho chystá jeden velmi radikální krok, protože by už brzy měla k registraci vyžadovat technologii, která se až nebezpečně podobá známému rozpoznávání obličeje z moderních mobilních telefonů. A možná zachází ještě dále.

Tyto informace byly zveřejněny známou expertkou a programátorkou Jane Manchun Wong, která se specializuje právě na odhalování plánových funkcí v populárních aplikacích a systémech. Na svém Twitteru pak ukázala náhled nového postupu, který po uživateli vyžaduje speciální ověření identity pomocí selfie videa. A že nejde jen o kachnu potvrdili oficiálně i zástupci Facebooku, podle kterých se opravdu na podobném systému pracuje.

K registraci na Facebooku tedy budete potřebovat nafilmovat vlastní tvář z několika stran a celý proces opravdu velmi silně připomíná právě konfiguraci rozpoznávání obličeje v bezpečnostním nastavení našich telefonů. Podle vyjádření Facebooku se ale o žádné rozeznávání obličejů nejedná a sledován je pouze pohyb hlavy a přítomnost tváře ve videu. Firma také údajně vymaže veškerá tato data po 30 dnech a ujišťuje nás, že nikdo jiný k vašim informacím nebude mít přístup. Jde údajně pouze o řešení v boji s falešnými účty a tzv. „boty“.

Otázkou je, nakolik se dá tomuto vyjádření důvěřovat a Facebook navíc opravdu nemá nejlepší pověst a historii v oblasti ochrany osobních dat a informací. Data pro rozpoznání obličeje jsou poměrně citlivou komoditou a pro nás paranoidní možná půjde o kámen úrazu ve spojitosti s touto sociální sítí. Přece jen je něco jiného mít (doufejme) otisky prstů a informace k rozpoznávání obličeje uloženy pouze lokálně na telefonu, než je poskytnout přímo a dobrovolně obří megakorporaci pro jejich databázi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.