Tak se fanoušci Xiaomi konečně dočkali, protože první samostatné chytré hodinky Mi Watch pod hlavičkou jejich oblíbené značky se dnes poprvé oficiální představili veřejnosti na akci v Pekingu. Po čtyřech generací chytrých náramků Mi Band se tak rozhodli vstoupit i na pole s hodinkami a dopředu můžeme říci, že se jim to povedlo vskutku náramně. Dokonce se jim povedlo i pár pořádných překvapení, což je v dnešní době zaručených úniků informací skoro zázrak. Ale všechno popořadě.

Po designové stránce se opravdu jedná skoro o dokonalou kopii Apple Watch, což se asi zarytým puristům líbit nebude. Ale marná sláva, přece jen se jedná o nejúspěšnější model na trhu, takže jeho kopírování do určité míry dává smysl. Hodinky mají lehoulince protažená obdélníkový displej se zaoblenými rohy, tělo je z matné nerezové oceli a záda jsou pak keramická. Displej je samozřejmě dotykový AMOLED s úhlopříčkou 1,78-palců (rozlišení 368 x 448 pixelů) a 326 PPI. Na pravé straně najdeme ovládací korunku, extra tlačítko a mikrofon, na levé pak výdech reproduktoru a další mikrofon. Vespod pak samozřejmě máme nabíjecí kontakty.

Co se týče pásku hodinek, tak je vyroben z fluorové pryže a tento materiál je plně anti-alergický a šetrný ke kůži. Na výběr je celá řada barev (bílá, modrá, stříbrná a černá), ale spona pásku je vždy pouze v černé s vyraženým logem Mi. Pásky by měly být vyměnitelné, ale prozatím neznáme přesnou rozteč. Rozměry hodinek jsou 44,69 x 36,92 x 12,28 mm a váží pouze 44 g.

Hardwarová výbava je samozřejmě výborná a Xiaomi se u Mi Watch chlubí použitím procesoru Snapdragon Wear 3100 4G se čtyřmi jádry Cortex A7 taktovanými na 1.2 GHz. Podle nich jde o světovou premiéru, protože konkurenční Snapdragony 3100 neměly 4G konektivitu. Dalším vypíchnutým parametrem je 570 mAh kapacita baterie, protože hlavní konkurence je na tom výrazně hůře (Huawei Watch GT2 – 455 mAh, Galaxy Watch Active 2 – 340 mAh a Apple Watch 5 – 296 mAh). To by mělo údajně stačit na dva dny používání, což asi majitele Mi Bandu stále moc nenadchne.

Další výbava pak zahrnuje vestavěný 1 GB RAM, 8 GB vnitřní paměti, NFC čip, GPS čip, Bluetooth 4.2, Wi-Fi modul, nezávislý vibrační motorek a poměrně velký reproduktor nebo eSIM kartu. V senzorech pak najdeme nezbytný měřič srdečního tepu, ale také třeba senzor na VO2 okysličení krve, monitoring spánku nebo tělesné energie. Podle marketingových videí jsou Xiaomi Mi Watch vhodné i na plavání, ale oficiální certifikace s největší pravděpodobností chybí.

Mi Watch

A teď k softwaru, protože tady se Xiaomi podařilo odborné veřejnosti vytřít zrak. Mi Watch totiž nakonec opravdu má WearOS od Googlu a ne hodinkovou verzi vlastního MIUI. Dojde jen na MIUI for Watch skin, což jen lehce mění vzhled, ale pod ním je to stále WearOS. To je příjemné překvapení, protože přece jen je tento ekosystém zavedenější a bude možno tak instalovat již existující aplikace.

Mi Watch

Předinstalovaných je plných 40+ optimalizovaných aplikací pro potřeby čínského trhu (QQ, WeChat, Sogou atd.), ale na druhou stranu chybí hlavní Google aplikace, protože ty v Číně stejně nefungují. Pro globální verzi jsem si naprosto jist, že tento nedostatek bude napraven. NFC platby také fungují jen v Číně, ale vzhledem k WearOS se dá stále doufat v možnost jejich použití i globálním. Uvidíme.

Mi Watch

To nejlepší na konec, protože Xiaomi nasadili u Mi Watch pro čínský trh poměrně velmi agresivní cenovou politiku. Hodinky budou k mání za 1299 juanů, což je v přepočtu skvělých 185 dolarů. K mání pak budou od 11. listopadu. O globální dostupnosti (a nezbytně vyšších cenách) zatím ani slovo, takže si budeme muset počkat. Na trhu bude i prémiová edice s leštěným nerez tělem, kovovým páskem a safírovým sklíčkem za 1999 juanů (asi 285 dolarů) a dostupností od prosince 2019. Tak jak se vám Mi Watch líbí ? Budete netrpělivě vyhlížet dostupnost na našem trhu ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.