Hodnocení recenzenta

Nejlevnější telefon letošní řady MI 9 svým vybaveným sourozencům ostudu určitě nedělá. Některé prvky výbavy dražších modelů samozřejmě chybí, ale ty podstatné jako je AMOLED displej, rychlé nabíjení, NFC či atraktivní vzhled nechybí.

8.5
x/10

Letošní řada MI 9 se Xiaomi opravdu povedla a všechny telefony nabídnou atraktivní design, vysoký výkon, nadprůměrné fotoaparáty i atraktivní cenovky. Recenze modelů MI 9, MI 9T a MI 9T PRO jste na našich stránkách určitě neminuli, nyní nastal čas podívat se na MI 9 LITE, který je z celé řady nejlevnější, což ovšem neznamená, že by byl nějak znatelně ochuzen o výkon či vlastnosti svých dražších sourozenců. V mnoha ohledech se MI 9 LITE velmi podobá ostatním modelům řady MI 9, zaměřím se tedy především na rozdíly. Jaké jsou odhalí dnešní recenze Xiaomi Mi 9 Lite. Pro zbylé informace proto zamiřte k dřívějším recenzím.

Recenze Xiaomi MI 9 LITE – BALENÍ

Bílá krabice, ve které telefon dorazil, obsahuje vše, co najdete u ostatních modelů letošní řady MI 9. Konkrétně se jedná o nezbytné brožurky, trn pro šuplík SIM karet, USB-C kabel, nabíječku s 18 W výstupem a čirý silikonový obal. Ten jako vždy na telefonu perfektně sedí, kvalit TPU krytů u MI 9T a MI 9T PRO však nedosahuje.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Odlesky skleněných zad jsou poznávacím znamením všech MI 9 modelů a MI 9 LITE není výjimkou. Každý model se může pochlubit různým vzhledem efektů, u MI 9 LITE jsou to barevné vlny, které se zobrazují po celé ploše zad. Do mých rukou se dostala modrá verze, k dispozici je však i černá a bílá. Zpracování je, jak už je u Xiaomi zvykem, na špičkové úrovni. Slícování jednotlivých dílů rámu je pohmatem zcela neznatelné. Vsazení zad je taktéž zcela precizní a tlačítka mají jen minimální vůli.

Rozmístění jednotlivých prvků po těle je zcela standardní, na horní straně najdete výstup na sluchátka a čidlo infraportu. Spodní strana patří mikrofonu, USB-C konektoru a hlasitému reproduktoru. Jeho projev je velmi dobrý s náznakem hlubších tónů a poměrně čistými výškami. Z roviny zad mírně vystupuje modul trojitého fotoaparátu, který dodávaný obal velmi mírně převyšuje. Zajímavostí tohoto telefonu je logo Xiaomi s RGB podsvícením, které slouží jako notifikační LED. Při jakých činnostech má logo svítit či blikat můžete upravit v nastavení. Vzhledem k tomu, že jen minimum uživatelů nechává telefon položený zády vzhůru, je tato funkce spíš efektní než užitečná.

Ani MI 9 LITE není ochuzen o integrovanou čtečku otisků prstů v displeji. Její místo tradičně signalizuje piktogram, který se rozsvítí po zvednutí telefonu. Její rychlost a přesnost se mi subjektivně zdála nepatrně horší než např. u MI 9T PRO. Každopádně toto umístění mi přijde jako to nejlepší možné.

Rozměry ani hmotnost se nikterak výrazně neliší od ostatních telefonů řady MI 9. Opět je to tedy pořádný kus s rozměry 156,8 × 74,5 × 8,67 mm a hmotností 179 gramů. Menší a současně výkonné telefony se u Xiaomi nevedou.

DISPLEJ

Ani u displeje se nedočkáte žádného překvapení. Jedná se opět o AMOLED panel s úhlopříčkou 6,39 palce, rozlišením 1 080 × 2 340 px a drobným výřezem pro přední kameru. Vzhledem k tomu, že panel je stejný jako u sourozenců, můžete od něj očekávat výborné barevné podání, skvělou čitelnost za všech světelných podmínek i možnost aktivace funkce Always-on, jejíž podrobné nastavení najdete pod položkou Ambientní displej a zamykací obrazovka. Bezproblémová je taktéž automatická regulace podsvícení s rychlými reakcemi.

HARDWARE A VÝKON

Přesně dle očekávání je MI 9 LITE vybaven nejslabším hardwarem z řady MI 9, konkrétně procesorem Qualcomm Snapdragon 710 s maximální frekvencí 2,2 GHz a grafikou Adreno 616. Výpočetní výkon je dle benchmarku Antutu o cca 13 tisíc bodů nižší než u Snapdragonu 730 u MI 9T, grafika je pak jen o 3 tisíce bodů horší. Na jakoukoliv činnost, včetně hraní her, je ale výkon stále dostatečný. Bez problémů si zahrajete i ty nejnáročnější hry, jen ne na nejvyšší detaily.

Výsledné skóre v Antutu 8 se od nasbíraných bodů u MI 9T liší jen nepatrně. Je to způsobeno výrazně vyšším bodovým nárůstem v paměťové sekci, kdy MI 9 LITE deklasuje všechny ostatní sourozence. Tento výrazný nárůst už ale nepotvrzuje Androbench. Rozdíl bude způsoben jinou metodikou testování právě u nové verze Antutu. Přenos souborů mezi telefonem a počítačem plně využívá možností USB 2.0, což nepřekvapí, ale rozhodně nenadchne.

SYSTÉM

Telefon mi dorazil s MIUI 10, ovšem během dvou dní už se systém připomínal s aktualizací na MIUI 11, na kterou nemálo uživatelů čekalo. Co konkrétně je v nové iteraci systému, si můžete přečíst na stránkách e-shopu XM.cz. Čeho si všimnete okamžitě, je větší rozestup mezi jednotlivými položkami v menu, což přispělo k lepší přehlednosti systému. Dále pak šest stupňů velikosti písma, snazší sdílení dat mezi zařízeními, nové zvuky, ale hlavně trvalé zobrazování ikon notifikací v horní liště.

Co naopak chybí a od verze 10.3 u MI 9T PRO se to nezměnilo, je nemožnost přímého vytáčení kontaktu z plochy, tzn. na ploše máte ikonu kontaktu a po tapnutí se zobrazí detailní informace namísto přímého vytáčení. Nezmizel taktéž problém s nezobrazováním, resp. částečným zobrazováním ikon notifikací při aktivním ambientním displeji. Např. u upozornění kalendáře se ikona zobrazí, totéž pokud přijde zpráva přes WhatsApp, ale zmeškaný hovor, SMS a jiné už nikoliv. Vzhledem k absenci klasické notifikační LED, je toto nepříjemná chyba a do jejího odstranění nemá aktivní ambientní displej valný smysl.

Optimalizace systému s hardwarem je ale provedena velmi dobře. Žádných život znepříjemňujících nedostatků jsem si nevšiml. Spouštění aplikací či jejich přepínání funguje přesně tak, jak očekáváte a potřebujete. Jako vždy samozřejmě platí, že možnosti MIUI jsou nadmíru bohaté a nezkušenému uživateli může připravit horké chvilky, než najde a nastaví vše dle svých potřeb.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie disponuje hodnotou 4 030 mAh, není tedy oproti ostatním telefonům řady MI 9 vůbec ochuzena. Její výdrž při mém běžném používání s neustále aktivními datovými přenosy nebo Wi-Fi připojením, synchronizací dvou mailových účtů a standardním používáním aplikací a nenáročných her, dosáhla na celé dva dny s aktivním ambientním displejem. Zátěž byla téměř totožná jako u dříve recenzovaného MI 9T PRO, který mi vydržel v provozu o den déle. Optimalizace spotřeby je zkrátka u nejnovějšího čipsetu v tomto telefonu výrazně lepší.

Nabíjení dodávanou 18 W nabíječkou zabralo 90 minut, a to ze zbývajících 20 % do plné kapacity. Na 90 % byla baterie nabita za rovnou hodinu. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí, což je určitě škoda.

KONEKTIVITA A GPS

Po stránce konektivity platí o MI 9 LITE do puntíku totéž, co u MI 9T PRO. Wi-Fi je duální s kvalitním příjmem i dosahem, Bluetooth 5.0 podporuje kodek aptX HD, poslech hudby s kvalitními bezdrátovými sluchátky má tedy zelenou a ani ostatní modrozubá zařízení neměla problém s telefonem komunikovat. Díky přítomnosti NFC si můžete užívat bezkontaktních plateb, a tak k naprosté dokonalosti chybí už jen podpora VoLTE.

Při toulkách po světě se budete moci spolehnout na GPS, GLONASS, GALILEO i BDS. I když není GPS duální, můžete se na její rychlost a přesnost naprosto spolehnout.

Recenze Xiaomi MI 9 LITE – FOTOAPARÁTY

I MI 9 LITE má trojitý hlavní fotoaparát, ovšem taktéž v „lite“ provedení. Hlavní snímač sice taktéž nabízí 48 Mpx rozlišení, světelnost f/1.8 a PDAF ostření, ovšem již bez laserového autofokusu. Druhý 8 Mpx snímač je určen pro širokoúhlé záběry a poslední 2 Mpx pak pro práci s hloubkou ostrosti. Jinak je na tom i přední kamera. Zatímco ostatní MI 9 modely nabídnou 20 Mpx snímač, LITE má snímač s 32 Mpx rozlišením.

I přes odlehčenou hardwarovou výbavu fotí MI 9 LITE stále velmi dobře. Fotky mají dostatek detailů, díky vysokému rozlišení, lze využít i pseudo dvojitý zoom, který udělá výřez z 48 MPx fotky. V takto vysokém rozlišení lze i fotit a výřez dle potřeby si pak provedete sami. Při focení za šera či tmy můžete využít noční režim s dlouhou expozicí. Zde už se detaily slévají, ale zase je výrazně omezen obrazový šum. Nadmíru dobré jsou i fotky z přední kamery, taktéž s výbornými detaily. Do galerie přikládám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Za kvalitou fotek nepokulhávají ani videa s dobrým barevným podáním i dobrou ostrostí. Bohužel ale citelně schází optická stabilizace, ta elektronická nic nezmůže. Natáčet můžete ve 4K při 30 sn./s nebo Full HD při 60 sn./s. K dispozici je časosběrný záznam a zpomalená videa snímaná rychlostí až 960 sn./s.

 

V rámci aktualizace systému došlo i na drobná vylepšení v aplikaci fotoaparátu, která umožní natáčet videa širokoúhlým snímačem i s dvojnásobným přiblížením. Pochvalu si zaslouží i snadno dostupné přepínání rozlišení videa, kvůli kterému už nemusíte vstupovat do nastavení aplikace.

ZÁVĚR RECENZE XIAOMI MI 9 LITE

Stejně jako ostatní telefony řady MI 9 ani LITE nemá vyloženě slabé místo, kvůli kterému by stálo za to jej nezařadit mezi kandidáty ke koupi, pokud se poohlížíte po telefonu střední třídy s velkým displejem. Nicméně konkurence je více než nabitá, a to i ve vlastních řadách. Jen o pár stokorun více stojí MI 9 SE s lehce lepším čipsetem a kamerou, ale menší baterií, o pár stokorun méně pak zase Redmi Note 8 Pro s 64 MPx fotoaparátem, větší baterií ovšem s „jen“ IPS displejem.

Kladné body MI 9 LITE tedy posbírá za skvělé zpracování, výborný displej, dostatečný výkon a dobrý fotoaparát. Pochvalu zaslouží za rychlé nabíjení, NFC a přítomnost samostatného výstupu na sluchátka. Možná trochu paradoxně si kritiku zaslouží systém, který je sice výborně odladěn, ovšem celkový dojem kazí nedotažené zobrazování notifikací na ambientním displeji a chybějící možnost přímého vytáčení či psaní zpráv ze zástupce kontaktu na ploše. Zapracovat by výrobce mohl i na tmavém režimu, pořád jsou v systému místa, kde se najednou displej rozzáří bílou barvou, jako u systémové aplikace Čistič. Toto jsou však drobnosti, které v budoucnu opraví, a věřme tomu, aktualizace systému.

Za zapůjčení telefonu k otestování děkujeme e-shopu xm.cz, kde se jeho cena v době psaní textu recenze Xiaomi Mi 9 Lite pohybovala od 6 900 Kč za černou verzi s 64 GB interní pamětí po 7 490 Kč za tuto testovanou verzi, tedy modré provedení se 128 GB pamětí.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.